Hatay’ın havasını kim bozuyor…

18 Ağustos 2015 Salı, 14:11

Akdeniz Mahallesi’ndeki Arıtma Tesisi günlerdir pis koku yayıyor…

Asi Nehri’nde kirliliği örtme adına tutulan suyun neden olduğu  “Pis Koku”  artık çekilir gibi değil. Şehri pis kokudan kurtaracağım mantığıyla bir-iki mahalleye yüklenmenin mantığını soran mahalle sakinleri adeta isyan etmiş durumda. Çevreye yayılan bu pis koku, Arıtma Tesisi’ne yakın işyeri ve konut sakinlerini ciddi anlamda rahatsız etmekte, şikâyetlere yol açmakta. Pis koku, civarda oluşturulan seyir teraslarını kullanımdan alıkoymakla birlikte, her gün bölgeden geçen binlerce vatandaşı rahatsız eder hale geldi.

HATAY HALKINA BU EZİYET REVA MI?

Defne İlçesi Akdeniz Mahallesi’ndeki Arıtma Tesisi’ nde yaklaşık bir haftadır artış gösteren pis koku yöre sakinlerini bezdirmiş durumda. Akdeniz ve Turunçlu sakinleri, Arıtma Tesisi’nin zaman zaman gündeme gelen bu pis kokusundan rahatsız. İki mahallenin sakinleri, geceleri uyuyamama noktasına kadar varan bu rahatsızlığa yol açan kokunun giderilmesini ve kalıcı bir çözüm getirilmesini istiyor.

ŞEHİR ORTASINDA ARITMA TESİSİ OLUNCA HERTARAF PİS KOKUYOR…

Kentimizin imajıyla örtüşmeyen, turizm hedefine de hizmet etmeyen Asi Nehri’nin bugünkü kirli ve çirkin görüntüsü yanı sıra, çıkardığı pis kokunun ileride sağlık sorunlarına yol açabileceğine de işaret eden uzmanlar arıtma tesisini bir an önce şehir dışına taşınması gerekliliğini savunuyorlar.

Antakyalı, Defneli yurttaşlar, Büyükşehir Belediyesi’nden “Mega Proje” ile, Asi’nin pis koku çıkaran değil, kentin imajına zenginlik katan bir konuma getirilmesini istiyor ve bekliyor.

Dönemin Antakya Belediyesi, bugünün Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Su İşleri’nin tüm çabalarına rağmen Asi Nehri’nin pis kokması engellenemiyor.

Asi Nehri’nin kirliliği ve yaydığı kötü koku onlarca yıldır konuşuluyor. 90’lı yıllarda Turunçlu Mahallesi’nde yapılan Arıtma Tesisi bu sorunu bitirecek denmişti. Neredeyse şehrin merkezi konumundaki Turunçlu Mahallesi’nde Arıtma Tesisi çalıştırıldı ama Asi Nehri kirliliğine çare olması beklenen tesisin kendisi bir kirlilik kaynağı oldu.  Arıtma tesisi yaydığı pis kokularla Hatay halkını bezdirmiş durumda. Arıtma Tesisi’nde gidilen bakım, onarım ve yenileme çalışmalarının hiçbir işe yaramadığı civar yerleşim alanlarındaki tüm vatandaşlarca her geçen gün adeta haykırılıyor.

PİS KOKU – ÇİRKİN GÖRÜNTÜ ORTA ÇAĞ MANZARALARI…

Zamanında şehir dışında gibi görülen ve süper bir proje olarak değerlendirilen Arıtma Tesisi aradan geçen yıllar neticesinde bölgenin yerleşim alanına dönüşmesinin de etkisiyle artık şehrin merkezinde sayılır. Tam da bu noktada uzmanlar uyarıyor. “Şehir merkezinde arıtma tesisi olmaz! Tesisin ivedilikle şehir dışına çıkarılması zaruridir. Zaten mevcut Asi Nehri’nin yaydığı pis kokulara arıtmadan yayılan pis kokular eklenince şehir yaşanılması zor bir hal alıyor”

Bugüne gelindiğinde Asi Nehri yaydığı pis kokulardan ötürü çekilebilecek gibi değil. Kuruyan Nehrin yatağı şehrin atık sularıyla buluşunca ortaya ‘orta çağ’ manzarası çıkıyor. Etrafa yaydığı pis koku yanısıra asi yatağı sivrisineklerin deposu oldu. Antakyalılar bu durumdan aylardır şikâyetçi.

Son zamanlarda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş söylemleriyle umuda yeni bir kapı açtı. Çözümün adresinin Küçük Dalyan Mahallesi’nde inşaatı süren Arıtma Tesisi olduğunu söyledi. Bir kez daha umutlar yeşerdi. BŞB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş konuya ilişkin açıklamasında; “HATSU Asi Nehri için çalışmalarını son sürat devam ettiriyor. Küçük Dalyan Mahallesi’ nde çalışmaları süren Arıtma Tesisi’nin tamamlanmasının ardından Asi Nehri’ndeki kirlilik tamamen ortadan kalkacak” dedi.

Gerçekten de bu son proje ile kirlilik sona erecek mi ermeyecek mi bilinmiyor ama umutlu bekleyiş sürüyor.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz