Son Dakika
20 Eylül 2018 Perşembe

Hatay’ın En Güzel Camileri…

28 Eylül 2011 Çarşamba, 10:01
Hatay’ın En Güzel Camileri…

Diyanet ışleri Başkanlığınca Türkiye genelinde düzenlenen ”Cami Bahçe ve çevresini Güzelleştirme Yarışması” kapsamda Hatay’ın en güzel 3 camisi belirlendi.
 
 
Diyanet ışleri Başkanlığı, camilerin çevre düzenlemesi, tertip ve düzeni, temizliği konularında görevlilerin teşvik edilmesi, bu konuya hassasiyet gösterilmesi, müftülük ve cami görevlileri arasında sevgi, saygı, kaynaşma, yardımlaşma ve dayanışmayı temin etmek amacıyla Orman ve Su ışleri Bakanlığı ile birlikte ”Cami Bahçe ve çevresini Güzelleştirme” yarışması düzenlendi.
 
 
Hatay ıl ve ılçe Müftülükleri de bu kapsamda müftü başkanlığında, Milli Eğitim Müdürlüğü, ıl çevre ve Orman Müdürlüğü, Belediye Park ve Bahçeler müdürlüğü temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan ”Cami ve Bahçesini Güzelleştirme Yarışması” seçici kurulu, yaptığı değerlendirmede Antakya kent merkezinde Yeni Sanayi Sitesi Camisi’ni birinci, Dörtyol ilçesindeki ımam-ı Azam Camisi’ni ikinci, Altınözü ilçesindeki adını bulunduğu mahalleden alan Fatikli Camisi’ni de üçüncü seçti.
 
 
Türkiye genelinde düzenlenen ve her ilin en güzel camilerinin belirlendiği yarışmada Hatay’da dereceye giren camiler, peyzaj uygulamaları ile dikkati çekiyor.     
 
YENı SANAYı SıTESı CAMıSı     Antakya kent merkezindeki Yeni Sanayi Sitesi içinde kurulan Yeni Sanayi Cami’nin yapımına 1996 yılında başlandı ve 5 yıl aradan sonra tamamlandı. Osmanlı cami mimarisine uygun olarak inşa edilen yapı, çevre düzenlemesiyle beraber 4 bin metre karelik bir alana sahip. Cami, çevresi ve bahçe düzenlemesi Mustafa Kemal üniversitesi Mimarlık ve Peyzaj Mühendisliği öğretim üyeleri tarafından proje bağlamında desteklendi.
 
 
 
Yeni Sanayi Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Bulut, camide aynı anda 2 bin kişinin ibadet edebildiğini söyledi. Tüm esnafın yapımına katkı sağladığı camide bayanların da rahatlıkla abdest alıp namaz kılabilecekleri ayrı bölümlerin bulunduğunu dile getiren bulut, ”Caminin bahçesi geniş bir parkı andırdığı için vatandaşlar burada hem ibadetlerini yapıyor, hem de dinleniyorlar. Caminin alt katında ise çocuklar için bir dershane kurduk. Yine cami bahçesinde 3 ayrı şadırvan ve süs havuzları bulunuyor” dedi.     
 
DöRTYOL ıMAM-I AZAM CAMıSı     
 
Yarışmada ikinciliği elde eden Dörtyol Numune Evler Mahallesi ıstasyon Caddesinde bulunan ımam-ı Azam Camisi de geniş avlusu, temiz görüntüsü ile dikkati çekiyor. 1993 Yılında ”ımam-ı Azam Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği” kurularak gönüllü vatandaşların başlattığı yardımlaşma ile inşasına başlanan cami 1997 yılında ibadete açıldı.
 
 
 
Eski Dernek Başkanı ve mahalle sakinlerinden Sabahattin Uyar, caminin 4 bin 870 metrekare alana sahip olduğunu söyledi. Dört yıl gibi süre içerisinde çevre düzenlemesi ve diğer eklentileri ile birlikte tamamlanarak ibadete açılan caminin bahçe bakımının da düzenli olarak yapıldığını belirten Uyar, ”Narenciye ağaçlarının da bulunduğu bir bahçeye sahip cami, ibadet için gelenlere dinlenme imkanı da sunuyor” dedi.     
 
 
FATıKLı CAMıSı    
 
 
Altınözü ilçesinde, adını bulunduğu mahalleden alan Fatikli Camisi 1940 yılında ibadete açıldı. Cami bin 18 metrekare ile geniş bir kullanım alanına sahip.
 
 
Cami binası ise 270 metrekarelik alanda 350 kişinin aynı anda ibadet etmesine olanak sağlıyor. Diğer camilerde olduğu gibi çevre düzenlemesi ve sosyal alanların önemli yer kapladığı cami, bayanlara özel bölümde ibadet etme sağlıyor. Fatikli Camisi’nde, çevresinde bulunan şadırvanın yanı sıra bayanlara ait abdest yerleri de bulunuyor.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz