Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Hatay’ı ve Türkiye’yi A’dan Z’ye Kadar Değerlendirdi

04 Ağustos 2014 Pazartesi, 18:17
ekmeleddin_asyagazetesi

Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmaları kapsamında Hatay’a gelen Cumhurbaşkanı Adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, birlik ve berberlik mesajları vererek, demokrasinin önemine değindi.

Hatay Havaalanı’nda Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, CHP Hatay Milletvekilleri Refik Eryılmaz, Hasan Akgöl, Mehmet Ali Ediboğlu, Mevlüt Dudu, CHP Genel Başkan eski Yarımcısı Nihat Matkap, MHP Hatay Millevekili Şefik Çirkin, çok sayıda parti temsilcisi ve sivil toplum kuruluşu tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı adayI İhsanoğlu, program çerçevesinde ilk olarak karayoluyla Samandağ ilçesine geçti. Yoğun bir ilgiyle bekleyen Samandağlılar, İlçe turu atan, seçim otobüsünden halkı selamlayan İhsanoğlu’na, yol boyunca kolonyalar döktü, bereket anlamına gelen pirinçler fırlattı ve tütsüler yakıldı.

Samandağ İlçesi’nde ilk olarak Hz. Hızır Türbesi’ni ziyaret eden İhsanoğlu, Türbede dua edip dünya adına barış ve sevgi diledi.

Samandağ Cumhuriyet Alanı’nda yaklaşık 10 bin kişiye hitap eden ve Samandağlılar’ı Arapça olarak selamlayan Cumhurbaşkanı Adayı İhsanoğlu, Bu yolculuğa Türkiye’de huzur olsun, gerginlik olmasın, barış ve kardeşlik olsun diye çıktığını ifade ederek “Türkiye’nin komşularıyla huzur olsun barış olsun kardeşlik olsun. Biz kardeşlerimizle asırlar boyu yaşadık. Bu sınırlar daha yüz sene olmadı yüz sene önce sınır mı vardı? Biz bunları birleştirmek isterken birileri bizi ayırdı, birileri bizi ayırmaya çalışıyorlar. Biz bu ayrılıkları bitirmeye çalışıyoruz, tekrar birlik beraberlik istiyoruz. Ortadoğu’da komşularımızla beraber yaşamak istiyoruz. Bizim huzurumuz ancak komşular ile iyi olursak olur. Bizim refamız komşularımızda refah olursa olur. Ancak komşularımız sıkıntı olursa ateşler olursa bu ateşler bize sıçrarsa onun sonucunu biz biliyoruz. Bizi ayırmak isteyenler bizi düşman etmek isteyenlerin oyunlarını önümüzdeki Pazar günü bozacağız” dedi.

BÜLENT ARINÇ’A ELEŞTİRİ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın kadınların kahkaha atmasıyla ilgili açıklamalarını eleştiren İhsanoğlu, ‘Biz kadınlarımızın kahkaha atmasını istiyoruz, karışılmasını istemiyoruz. Hayatımıza kimsenin müdahale etmesini istemiyoruz. Bu kadar da özel hayata karışılır mı’ Nerde görülmüş böyle bir şey? Onun için sevgili kardeşlerim 10 Ağustos’ta sandığa gidiniz, oyunuzu kullanınız ve oyunuza sahip çıkınız” dedi.

LAİKLİK VE DEMOKRASİYE VURGU YAPTI

Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturan 2 ana tema olan Laiklik ve Demokrasi faktörlerine dikkat çeken İhsanoğlu, “Laiklik ne demek? Ben size laikliğin en güzel tarifini söyleyeyim. Laiklik, ‘Lekum Diniküm veleye din’ demek. Budur başka hiçbir şey değil. Herkesin dini kendine. Herkesin inancı kendine. Devlette buna saygılı olmalı. Benim mezhebim bana, benim dinim bana, senin mezhebin sana, senin dinin sana. Bu kadar niye müdahale ediyorsun. Biz kaç asırdan beri burada yaşıyoruz. Bu aileler nereden geldi? Bu toprakların insanları. Biz de bu toprakların, insanlarıyız. Beraber yaşadık bundan sonra da beraber ilelebet yaşayacağız. Demokrasi ne demek? Fikir hürriyeti, din, vicdan, ifade hürriyeti. Herkes bu hürriyetlerden hak sahibidir. Onun için kimse müdahale edemez. Bu hürriyetleri koruduğunuz zaman demokrasiyi en karlı şekilde hukukun üstünlüğünü tatbik ettiğimiz zaman toplumda da huzur olur, Türkiye’nin yurt dışında da itibari olur” dedi.

İHSANOĞLU, SINIRDAKİ GERGİNLİĞE DİKKAT ÇEKTİ

Yaptığı konuşmanın ardından İhsanoğlu, Antakya Merkeze geçerek Hatay Büyükşehir Belediyesi HAT-MEK Toplantı Salonu’nda STK temsilcileri ile bir araya geldi.

STK’lara hitap eden İhsanoğlu, Hatay’ın ve Türkiye’nin huzur içinde yaşayan en önemli kentlerden biri olduğunu belirterek, Hatay’daki bu huzurun son 3 yıldır bozulduğunu, Hatay’ın geçmişte komşularıyla en güzel ilişkinin kurulduğu kent olduğunu vurguladı.

Son zamanlarda sınırlarda teröristlerin gidip geldiğini, bunların insanları öldürmek için kullandıklarını belirten İhsanoğlu, “Böyle bir duruma düşmek çok acı. Bu hangi dahiyane siyasetin eseridir. Biz komşularımızla asırlar boyunca barış içinde yaşadık, ilelebet de yaşayacağız. Bu hataların telafisi var. Sorumlusu sizler misiniz yoksa Suriyeliler mi? Hayır yanlış siyaset, kara emeller. Biz bunların sona ermesini istiyoruz. Bölgeyi geziyoruz insanlar korkudan gerginlikten kurtulmak istiyor. Biz de tüm Türkiye de bunu istiyor. Bu topraklarda birliğimizi dirliğimizi korumamız lazım. Bu cepheleştirmeden, başkalaştırmadan, ayrıştırmadan, alay etme huyumuzdan vazgeçmemiz lazım” dedi.

Türkiye’de bir zamanlar kızların başörtüsü sorunu yaşadığını ifade eden Ekmeleddin İhsanoğlu, “Kızlarımız başörtüsü kavgasıyla ayrıldı. Bugün kavga bitti. Sıkma baş denilmesine karşıydım. Bugün çapulcu diyorlar. Buna da karşıyım. Çapulcu denilen gençler burada yaşamlarını yitirmiş. Vefat eden evlatlarımızı rahmetle anıyorum” diye konuştu.

BAYRAK İNDİRİLMESİNE SERT SÖZLER

Türkiye’nin çok büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu kaydeden İhsanoğlu, “Türkiye’de terörist tehlike oluşturacak şekilde geziyor. IŞİD tehlikesinden korkuyoruz diyor vatandaşlarımız. Biz de ordumuz var kolluk güçlerimiz var korkmayın diyoruz. Ama vatandaşın gönlüne bir şüphe düşmüş, askeri bölgede bir tanesi çıkıyor bayrak indiriyor bir şey yapılmıyor. Türkmen köyünden geçtik Türk bayrağı sancağın en üst tepesinde. Bunun gibi Birçok terörist hadisesinin üstü örtüldü ne oldu kim yaptığı belli değil. Faali meçhul cinayetlere gidiyoruz. Türkiye’nin buna tahammülü yok” dedi.

Hatay’daki kamplarda 15 bin, kent genelinde ise 100 binİ aşkın Suriyelinin bulunduğunu belirten İhsanoğlu, “Arap dünyasını tanıyan bir insan olarak söylüyorum. Suriyeliler bize en yakın insanlar, düşünceleriyle kültürleriyle, sosyal yaşamlarıyla. Türkiye’de 1 milyon Suriyeli var. Bu insanlar ‘gelin’ denildiği için geldiler. Kendiliğinden gelmediler, bir kısmı zorlandı geldi, sonra bizimkiler ‘Bütün Suriye gelsin’ dedi. Bu da güzel bir şey ama sen bunun hazırlığını yaptın mı? Suriyelilerin, Türkiye’ye ilk geldiklerinde adamlarımı gönderdim, insani yardım heyeti gönderdim ama ‘biz kimseden bir şey istemiyoruz’ dediler. Konteyner kent yapılıyordu, çadır kentler yapılıyordu her şey çok güzeldi. Sıcak su, televizyon, buzdolabı her şey var ama bunlar göstermelik. 15 bin kişi kamplarda 100 bini sokaklarda. Bu insanlar hayatlarını sürdürmek için ne yapsınlar. Ben onlara çok acıyorum. Kanunsuzluk yapıyorlar, bu da kabul edilmez ama mazur görün kabahat bunlarda değil, kabahat bunları getirip sokağa bırakanda. ‘Biz bunların dilenmesine mani olacağız’ diye beyanat veriyorlar ama dilencilik yapmasınlar da ne yapsınlar. Bunların çadır kentlerde onurlu, asgari insan haysiyetine yakışacak bir hayat temin etmek bu devletin birinci vazifesidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Adayı Ekmleddin İhsanoğu yapmış olduğu konuşmadan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı ve toplantının ardından, kendisine sunulan Hatay’a özgü künefenin şerbetini kendisi döktü.

HAT-MEK’te yapılan toplantının ardından Kırıkhana geçen İhsanoğlu burada da halka kısa bir konuşma yaptı. Yaptığı konuşmadan sonra Reyhanlı’ya geçen İhsanoğlu, 1 Mayıs 2013’de ilçede meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 53 kişi için yaptırılan Şehitler Anıtı’nı ziyaret etti. Burada dua eden İhsanoğlu, Türkiye’de ve bölgedeki terörün biran önce son bulmasını istedi. İhsanoğlu, seçim turu kapsamında Dörtyol ve İskenderun İlçeleri’nde de ziyaretlerde bulunup vatandaşlarla biraraya geldi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz