Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Hatay’ı provoke etmeğe çalışıyorlar…

22 Mart 2013 Cuma, 22:16
Hatay’ı provoke etmeğe çalışıyorlar…

Geçtiğimiz hafta içerisinde Antakya’da birçok yerde Antakya Belediyesi reklam panolarına asılan Suriye ile ilgili afişler birçok kesim tarafından provakasyon olarak değerlendirildi. Haber merkezimizi arayan birçok vatandaş bu afişlere kim, nasıl izin verir serzenişinde bulundu. Hatırlanacacağı üzere afişlerde Suriyeli muhaliflere destek niteliği taşıyan ve ‘Suriye’yi görmezden gelenlere ders vermeye hazırmısınız’ ifadeleri ile Savaş karşıtı Barış yanlısı Antakya halkı adeta tahrik edilmek istenmişti.
 
çok şükür korkulan olmadı…
 
Bu denli taciz içerikli afişler çok şükür, Antakyalılarca sağduyu ile karşılandı. Korkulan olmadı. Barışsever Hatay halkı afişleri bahane ederek oraya buraya saldırmadı. Hataylıların en agresif tavrı bu provakasyon kokan afişleri sadece yırtmak oldu. Her fırsatta sağduyu çağrısı yapan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’ in bu afişler asılmadan önce haberdar olup olmadığı merak konusu olurken. Barış söylemleriyle ayağa kalkan Hataylıları sağduyuya sukünete çağıran Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’in adeta savaşa davet çıkaran bu afişler karşısında sessiz kalması kamuoyunda tepkilere neden oldu.
 
Tam da bu noktada, Cumhuriyet Halk Partisi Antakya ılçe Gençlik kolları Başkanı ümit Kutlu; Suriyeli muhalifler için asılan afişlerle yaratılmak istenen provokasyonlar konusunda Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’i Antakya halkını anlamaya çağırdı.
 
Provakasyona izin yok…
 
Cumhuriyet Halk Partisi Antakya ılçe Gençlik kolları Başkanı ümit Kutlu; açıklamasında, Suriye olayları başladığından beri Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’in her fırsatta “Hassas bir dönemden geçiyoruz. Benim Antakya ve Hatay için hassasiyetlerim var” açıklamalarına vurgu yaptı. CHP Antakya ılçe Gençlik Kolları Başkanı ümit Kutlu, Suriyeli muhaliflerin astıkları afişlerin yanlışlığının altını çizerken, görüşlerini şöyle dile getirdi:
 
“Valilik gerek bu uğurda basın açıklamalarını gerekse yürüyüşleri yasakladı. Bazı zamanlar bazı olaylar çıksa da çok büyümeden kapandı. Biber gazıyla tanıştı Antakya. Copla, tazyikli suyla tanıştırıldık. Ne pahasına olursa olsun sayın Vali provokasyona asla izin vermem diyordu. Hepsini anladık sayın Lekesiz. Biz üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık, bir bildikleri vardır dedik. Antakya hepimizin, çıkacak sorunda hepimiz zarar görürüz dedik ve her şeyi sineye çektik ve hassas davrandık.”
 
Tek tarafın hassasiyeti yetmez…
 
Açıklamasını; “Meğer bizim hassas davranmamız yetmiyormuş sadece. Antakya’nın her tarafına asılan Suriyeli muhaliflere yardım afişlerinde birçok söz provokasyona alenen açıktır. özellikle bazı afişlerde (Suriyeyi görmezden gelenlere ders vermeye var mısınız?) cümlesi Vali bey ve kamuoyu da takdir ederse provokasyona ve kışkırtmaya açıktır.” şeklinde sürdüren Cumhuriyet Halk Partisi Antakya ılçe Gençlik kolları Başkanı ümit Kutlu; bu afilerin hassas mahallerede özellikle asıldığına işaret etti.
 
Afişler; fitne, fesat ve kin kokuyor…
 
CHP Antakya ılçe Gençlik kolları Başkanı ümit Kutlu, afişlerin özellikle hassas mahallelerde asılması yanısıra afişlerdeki slogoanların sloganların fitne, fesat ve kin koktuğunu öne sürerken, açıklamasının son bölümünde şu uyarılarda bulundu:
 
“özellikle bu afişlerin Suriye konusuna çok hassas olduğunu bildiğimiz mahallelerde asılması ne denli halkın arasına nifak ve fesat sokmaya çalıştıklarının kanıtıdır. Zaten çoğu afiş bu mahallelerde daha asılır asılmaz imha edildi. çünkü (Ders vermeye var mısınız) cümlesi kimse kusura bakmasın fitne, fesat ve kin kokuyordu. Vali Lekesiz’in bu konuda da hassas davranıp birçok vatandaşımızın hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak müdahil olacağından hiç şüphemiz yok, herkeste takdir eder Hatay, Antakya hepimizin…  
 
özellikle son olarak o afişlere o kelimeleri dökenlere sesleniyorum, Dünyaya ders vermek yerine önce dönüp bir aynaya baksınlar. Kan emici emperyalizme şirin gözükmek için elinden geleni yapan bir topluluk görecekler ve unutmasınlar ki dersi bu halk size sandıkta fazlasıyla verecektir.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz