Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Hatay’ı ıyi Yerlere Getirmeliyiz..

21 Şubat 2012 Salı, 19:18
Hatay’ı  ıyi Yerlere Getirmeliyiz..

Lekesiz “Türkiye ve Hatay olarak yapmamız gereken çok şeyler var. Medeniyetlerin kavşak noktası, mutfak turizminin, inanç turizminin merkezi, pek çok açıdan derin bir tarihe, zengin bir kültürel mirasa,  muhteşem sahillere sahip Hatay’ı turizmde çok daha iyi yerlere getirmeliyiz.” 28 Mart-01 Nisan tarihleri arasında yapılması planlanan “ıstanbul’da Hatay Günleri” etkinliğinin hazırlık toplantısı Vali M. Celalettin Lekesiz’in de katılımıyla ıskenderun Denizciler Beldesi’nde gerçekleştirildi.
 
 
 
ıskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Yörük çadırında düzenlenen kahvaltılı toplantıda turizmcilerle bir araya gelen Vali Lekesiz, medeniyetler şehri Hatay’ın tanıtımı noktasında herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini söyledi.
 
 
Günümüzde yaşam kalitesinin artmasına paralel olarak dünya nüfusunun da hızla arttığını, iletişim, ulaşım ve üretim teknolojisinde olağanüstü gelişmeler yaşandığını ifade eden Lekesiz, Bu gelişmelerin insanlık âleminin sosyal, siyasal, iktisadi açıdan ilerlemesini sağladığını, Dünya’nın daha görünür ve daha fark edilir hale geldiğini dile getirdi.
 
 
 
 
Dünya’da turizm sektörünün giderek büyüdüğünü ve çok güçlü bir turizm sektörü olduğunu ifade eden Lekesiz, ülkemizin sahip olduğu zenginlikler göz önüne alındığında, turizmden çok daha fazla faydalanmamız gerektiğinin altını çizerek, “Türkiye ve Hatay olarak yapmamız gereken çok şeyler var. Medeniyetlerin kavşak noktası, mutfak turizminin, inanç turizminin merkezi, pek çok açıdan derin bir tarihe, zengin bir kültürel mirasa,  muhteşem sahillere sahip Hatay’ı turizmde çok daha iyi yerlere getirmeliyiz.” şeklinde konuştu.
 
 
 
 
Bu düşünceyle hazırlanan ve 16 aylık bir sürecin ürünü olan Turizm Stratejik Mastır Planı’nın baskıya girmek üzere olduğunu hatırlatan Lekesiz, “Hepimizin doğrularını kapsayan bu plan, bizlere yol haritası olmak üzere hazırlandı. Turizm konusunda Hatay’ın yeterli birikimi var ancak yapması gereken altyapı ve üst yapı yatırımları, eğitim ve tanıtım çalışmaları var.  Bunlar bir araya geldiğinde ilimiz sahip olduğu değerlere paralel bir katma değer üretebilir.” dedi.
 
 
 
 
 
“ıstanbul’da Hatay Günleri”nde, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da ilimizin değerlerinin tanıtılacağını, kaynaşma duygusunun pekişeceğini belirten Lekesiz, Bu kadar sayısız değerleri içinde barındıran bir ilin, keşfedilmeyi beklemek yerine aktif hale geçip değerlerini dış dünyaya tanıtmasında büyük fayda olduğunu kaydetti.
 
 
 
 
 
Lekesiz, ıstanbul’da Hatay Günleri’nin içeriği, Hatay’a yakışır şekilde yapılması için dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında da konuklara ayrıntılı olarak bilgi verdi ve görüş alış verişinde bulundu.
 
 
 
 
 
Geçtiğimiz yıl yapılan ‘ıstanbul’da Hatay Günleri’ ile ilgili sinevizyon gösterisinin sunulduğu toplantıda Vali Yardımcısı şahin Bayhan ıstanbul’da Hatay Günleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.
 
 
 
 
 
Toplantıya,  HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, ıskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Binbay, ıskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Talay, turizm sektörü temsilcileri,  işadamları, basın mensupları ve diğer davetliler katıldı. Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz