Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Hatay’daki patriotlar kimi koruyor…

25 Nisan 2013 Perşembe, 14:57
Hatay’daki patriotlar kimi koruyor…

Türkiye’ye konuşlandırılan Patriotlar’ın koruma alanında Hatay’ın olmadığı ileri sürüldü. Türkiye’nin Suriye sınırında artan tansiyon nedeniyle NATO’ya konuşlandırdığı 6 Patriot bataryasının ülkemizin güneydoğusunun büyük bir bölümünü kapsamadığı gibi, Suriye’deki çatışmaların yanı başındaki ilimizi dahi koruyamadığı iddia edildi. 

 
CHP Hatay Milletvekili Dr. Mehmet Ali Ediboğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yazılı olarak cevaplandırması istemiyle TBMM’ne Hatay’ın güvenliği hakkında önerge verdi.
 
Dr. Ediboğlu verdiği soru önergesinde, “NATO tarafından şubat ayının 23’ünde Türkiye’de konuşlandırılan 6 Patriot bataryasının Türkiye’nin güneydoğusunun büyük bir bölümünü koruma kapsamına almadığı gibi, Suriye’nin yanı başındaki riskli il Hatay’ı dahi koruyamadığı ıngiliz Birleşik Kraliyet Enstitüsü (RUSI) ile Türkiye’deki düşünce kuruluşu EDAM tarafından hazırlanan raporda belirtilmiş ve bu durum ulusal basında yer almıştır” diyerek Bakan Davutoğlu’ndan aşağıdaki soruların yanıtını yazılı olarak talep etti.
 
“1-) Hatay ili bu kadar riskli konumuna rağmen Patriotların koruma şemsiyesi altında değil midir?
 
 2-) Hatay ili Suriye’den veya başka ülkelerden gelebilecek uzun menzilli ve kimyasal başlıklı füzelere karşı Patriot füze bataryaları tarafından korunamayacaksa, güvenliği nasıl sağlanacaktır?
 
 3-) Patriotlar’ın Türkiye’yi değil ABD askeri gücünü korumak için yerleştirildiği iddiaları doğru mudur? Hatay, şanlıurfa, Diyarbakır gibi illerin savunmasız olduğu, ıran üzerinden ıncirlik üssü, Kürecik radarı ve Doğu Akdeniz’deki ABD savaş gemilerine yönelecek tehdit unsuruna karşı füzelerin yerleştirildiği ve buraların güvenliğinin sağlandığı iddiaları doğru mudur?”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz