Hatay’da Su Sorunu Kalmayacak…

13 Şubat 2014 Perşembe, 10:28

Orman ve Su ışleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Devlet Su ışleri (DSı) Genel Müdürlüğü tarafından Hatay’da inşa edilecek 14 tesisin temelini atacak. Temeli atılacak içme suyu tesisleriyle Hatay’ın su problemi kökünden çözülecek.

Orman ve Su ışleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 14 şubat Cuma günü (Yarın) Hatay’ da düzenlenecek toplu temel atma merasimi ile yaklaşık 143 milyon liraya mal olacak 14 adet tesisin temelini atacak.  Prof. Dr. Veysel Eroğlu ayrıca il ziyaretlerindeki müjde geleneğini Hatay’da da sürdürecek ve Hataylılara yaklaşık 593 milyon TL’ye mal edilecek 40 projenin de müjdesini verecek.

Orman ve Su ışleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Hatay Spor Salonu’nda düzenleyeceği merasimde temelini atacağı tesisiler arasında yer alan Hatay ıçme suyu ısale Hattı ve Hatay ıçme suyu Arıtma Tesisleri ilin 2040 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını karşılayacak. Projeler tamamlandığında 2040 yılına kadar Hatay Merkez ve Samandağ ilçesine ait 16 yerleşim biriminde öngörülen 750 bin kişilik nüfusa yılda 35 milyon m3 içme ve kullanma suyu temin edilecek.

42 BıN 260 DEKAR ZİRAİ ARAZİ SUYA KAVUŞACAK

Temeli atılacak tesisler arasındaki sulama projeleri tamamlandığında ise 42 bin 260 dekar zirai arazi sulamaya açılacak, taşkın koruma tesisleri ile de 4 ilçe ve 2 yerleşim yeri taşkından korunacak.

Temeli atılacak ve 143 milyon TL yatırım bedeline sahip tesisler ile 4 bin 164 kişiye istihdam olanağı, milli ekonomide de yıllık yaklaşık 43 milyon lira gelir artışı sağlanması hedefleniyor.
Orman ve Su ışleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, programı çerçevesinde Hatay’ a, 40 müjde verecek.

Baraj, içme suyu, sulama, dere ıslahları, orman köylülerine kredi, ağaçlandırma, fidan üretimi, mesire yeri ile deniz kaplumbağası ilk yardım ve rehabilitasyon merkezinden, oluşan 40 müjdenin yatırım bedeli ise yaklaşık 593 milyon lira olarak hesaplanıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz