Hatay’da Kent Konseyi Kuruldu…

23 Şubat 2015 Pazartesi, 11:51

Hatay Halkı, “Kent Konseyi” ile dolaylı olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi Yönetimi’ne katılacak.
Aktif STK Yöneticisi olan Dr.Nevide Kimyon’un Başkan seçildiği Hatay Kent Konseyi; Hatay BŞB’ye “itici güç” hedefiyle yola çıkıyor.
Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne “İtici güç” olması amaçlanan Hatay Kent Konseyi’nin ilk toplantısı, geçtiğimiz Cumartesi günü Antakya BŞB Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantıya 15 ilçeden yaklaşık 600 kişi katıldı.
Genel Kurul’da açılış konuşmasını yapan BŞB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ın bu gelişme ile bir milat yaşadığını, Hatay’ın eksiklerini tamamlama, Büyükşehir’e itici güç olması amacıyla bu oluşumun gerçekleştirildiğini, kentin ortak akıl, ortak güç ve ivme ile yönetileceğini, sorunların da öyle çözüleceğini söyledi. Savaş, hedefin Hatay’ı Akdeniz’in en gelişmiş 5 şehri arasına girmesini sağlamak olduğuna vurgu yaptı.
Kent Konseyi ilk Genel Kurulu’na; HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, eşi Doç. Dr. Nazan Savaş, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, kamu kurum ve kuruluşu temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.
Salonu dolduran yaklaşık 600 kişiye sunumunda, Kent Konseyi’nin amaçlarını sıralayan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş; “Konsey, birçok konuda devreye girerek, sorunları bize söyleyecek. Hatay’ın geleceğine yön verecek. Bizim amacımız, Hatay’ı daha güzel, yaşanabilir ve Avrupa standartlarında gelişmiş şehirler haline getirmektir Hedefimiz, Hatay’ı Akdeniz’de ilk 5 şehir haline getirmek” dedi.
Hatay Kent Konseyi Tüzüğü’nün okunduğu Genel Kurul’da, daha sonra Konsey’in Başkan ve Yöneticileri seçildi. Seçime sunulan Liste okunduktan sonra, bazı üyeler demokratik olmadığı gerekçesiyle eleştirilerde bulunurken, küçük bir grup da salondan ayrıldı.
Yapılan seçimlerde, Hatay Kent Konseyi Başkanlığı’na Dr. Nevide Kimyon seçilirken, Yürütme Kurulu üyeleri de şu isimlerden oluşturuldu: Aydıner Kalacı, Mahmut Gülcü, Yusuf Berkyürek, Levent Yılmaz, Yusuf Yener, Muhsin Hurigil, Hayri Şahin, İbrahim Cesur, Abdulmecid Cesur, Leman Kuseyri, Şükran Düzen, Ahmet Benli.
KENT KONSEYİ NEDİR?
Kent Konseyleri, 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliği’ne dayanarak kurulmuş yapılardır. Kuruluş amaçları; “kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmektir. Merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşerilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzmanlaşmanın esas olduğu demokratik yapılar ile yönetişim mekanizmalarını ifade eder.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz