Hatay’da Deprem Korkuttu

30 Temmuz 2015 Perşembe, 13:37

Akdeniz’in Mersin Körfezi açıklarında meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki deprem,güney sahillerinde hissedildi. Birçok vilayette vatandaşlara sokağa çıkarken, ilk belirlemelere göre deprem, can kaybı ve yıkıma yol açmadı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre saat 01.00’de merkez üssü Mersin Körfezi açıkları olan Akdeniz’de 5.0 büyüklüğünde deprem vuku buldu . Zelzele , Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay ve Gaziantep olmak üzere güney sahillerinin çok büyük bölümünde hissedildi. Bu vilayet ve ilçelerde sarsıntı ile beraber uykularından kalkan çok fazla sayıda vatandaş, sokaklara çıktı. Vatandaşlar uzun zaman sokaklarda beklerken, ilk belirlemelere göre deprem, can kaybı ve yıkıma yol açmadı.

GECEYİ PARK VE SOKAKLARDA GEÇİRDİLER

Merkez üssü Akdeniz olan bilhassa Mersin ve Adana’nın kıyı bölgelerinde hissedilen 5 büyüklüğündeki deprem, vatandaşların sokağa dökülmesine ne sebepten oldu. Yaklaşık 15 saniye boyunca binaları sallanan vatandaşlar, paniğe kapılıp parklara ve sokaklara çıktı. Zelzele dolayısıyla sokağa çıkan birden fazla şahıs de geceyi araçlarında geçireceklerini belirtti .

Adana’nın Yüreğir ilçesi Afetevleri’nde ailesiyle beraber sokağa çıkan Janberk Sermet Özdemir, uyurken depreme yakalandıklarını ortaya koyarak , “Kendimizi sokağa attık. Çok korktuk ne yapacağımızı bilemedik. Öğrendiğimize göre 5,2 şiddetindeymiş” diye belirtti . Vatandaşlar uzun zaman sokaklarda bekledi. İlk belirlemelere göre zelzelede can ve mal kaybı yaşanmadı.

BİR KADIN AYAĞINDAN YARALANDI

Mersin’de de hissedilen deprem kısa süreli paniğe neden oldu. Havaların sıcak olması dolayısıyla uyuyamayan birden fazla vatandaş depremi hissetti, bazıları ise uykuda sonunda yakalandı . Vatandaşlar deprem sebebiyle kendilerini sokağa attı. Zelzele esnasında panik yapan Zennure Vuruşkan isimli bir kadın, merkez Akdeniz ilçesi Nusratiye Mahallesi’ndeki hanesinden çıkmak isterken merdivenlerden kayınca ayağından yara aldı . Komşuları tarafından hastaneye getirilen genç kadın tedavi altına alındı.

İSKENDERUN’DA DA HİSSEDİLDİ

İskenderun’a bağlı Denizciler Mahallesi başta olmak üzere ilçe merkezi ve kıyı şeridinde de hissedilen deprem ertesi vatandaşlar panikle dışarıya çıktı. Şehrin en işlek caddelerinden biri olan İsmet İnönü Caddesi’nde toplanan bazı vatandaşlar sarsıntıyı hissettiklerini ve çok fazla heyecanlandıklarını ifade etti. İskenderun Kızılay Derneği Başkanı Ümit Güray, sarsıntıyı hissettiklerini, dışarıya çıktıklarını, durumu Adana’ya bildirdiklerini ve olan bitenleri takip ettiklerini açıkladı

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz