Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Hatay’da çoşkulu 1 Mayıs…

01 Mayıs 2013 Çarşamba, 22:24
Hatay’da çoşkulu 1 Mayıs…

1 Mayıs ışçi ve Emekçi Bayramı, ilimizde coşkulu bir havada kutlandı. ışçi ve emekçilerin aileleri ile birlikte 7’den 70’e katılım gösterdiği 1 Mayıs kutlamaları, Maksim Alanı’ndan Uğur Mumcu Alanı’na kadar yapılan kortej yürüyüşü ile başladı.
 
 
Uğur Mumcu Alanı’nda yapılan kutlamalarda 1 Mayıs Düzenleme Komitesi adına açıklama yapan DıSK Genel ış Sendikası Hatay şube Başkanı Mehmet Güleryüz, 2013 yılının 1 Mayıs’ına; işçi sınıfının kazanılmış haklarına yönelik saldırıların giderek yoğunlaştığı bir dönemde girildiğini söyledi. 
 
 
Güleryüz yaptığı konuşmada; “Türkiye kuralsız, güvencesiz çalışmanın kural haline getirildiği, emek piyasalarındaki en kötü çalışma biçimlerinin yasal statüye kavuşturularak yaygınlaştırıldığı, işsizliğin ‘ne iş olsa yaparım’ başlığında gizlenmeye çalışıldığı bir süreçten geçiyor. Soframızdaki ekmeğimiz küçülüyor. Yaşam koşullarımız giderek bozuluyor.” dedi.
 
DıSK Genel ış Sendikası Hatay şube Başkanı Mehmet Güleryüz, açıklmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye yoğun çalışma üzerinden emek sömürüsünün hızla yoğunlaştığı bir ülke. Bunun sonuçları kendini emeğin milli gelirden aldığı payda somut olarak görünüyor. Emeğin payı son 10-15 yılda yaklaşık yarı yarıya azaldı. AKP ıktidarı eliyle sürdürülen ve emperyalizmin bölgemizdeki yeni politikalarıyla uyumlu olarak uygulanan bu siyasi proje işçi ve emekçi kitleler için yıkıcı sonuçlar doğuruyor. Türkiye’nin son 10 yılına damgasını vuran AKP Hükümetiyle oluşturulmak istenen yeni siyasal rejim, emekçi sınıfların sömürüsünü derinleştirdiği gibi aynı zamanda sermaye egemenliğini de pekiştirdi.
 
 
Sendikasızlaştırmanın beslediği çalışma hayatı işçiler açısından bir cehenneme dönüşmüş durumda. Dünyada en uzun çalışma sürelerinin, en az yıllık ücretli izin hakkının olduğu ülkelerden biriyiz. ış cinayetlerinde de üst sıralardaki yerimizi koruyoruz. ış Kanunu’ndan doğan haklarımızı bile kullanamaz haldeyiz. ışsizlik fonunda biriken işsizlik paralarımız, hükümetin ve sermaye kesimlerinin çıkarları için yağma ediliyor. Taşeronlaşma uygulamaları ile kuralsızlık, güvencesizlik zemini güçlendiriliyor. Esneklik adı altında gelir ve iş güvencemiz ortadan kaldırılıyor. Kıdem tazminatımız ve sendikal haklarımız gasp edilmek isteniyor.”
 
 
Polis kutlamaların yapıldığı alanda yoğun güvenlik önlemleri aldı. Alana giren herkes tek tek arandı. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz