Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

Hatay’da 1 Mayıs olaysız geçti

01 Mayıs 2014 Perşembe, 23:18
Bir-mayıs-antakya

Tüm Dünya’da kutlanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Hatay’da da büyük bir coşkuyla kutlanırken ülkeyi bölmeye çalışanlara tokat atar nitelikte barış ve hoşgörü içinde bir eylem gerçekleştirdi.

 

Uğur Mumcu alanındaki kutlamalara CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, DİSK, KESK, Eğitim-İş, SES, Kamu-Sen ve çok sayıda sivil toplum kuruluşuna mensup üyeler katıldı.

 

Saat 13.00’dan itibaren Doğuş Okulları önünde toplanmaya başlayan binlerce işçi ve emekçi “Yaşasın Halkların Kardeşliği, Katil AKP, Direne direne kazanacağız” sloganları atarak Uğur Mumcu alanına doğru yürümeye başladı.

 

Slogan atan emekçi ve işçilere evlerinde bulunan vatandaşlar da alkışlarla destek verdi. Uğur Mumcu alanına doğru yürüyen kitleye bazı firma temsilcileri su vererek desteklemeyi de ihmal etmedi.

 

Emniyet güçleri ise Uğur Mumcu alanına çıkan 4 ayrı yola arama noktası kurdu. Üstünü aratmak istemeyen bir vatandaşla Emniyet güçleri arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

 

Uğur Mumcu alanına kurulan platformdan işçi ve emekçilere dinletilen müziklerle Binlerce İşçi ve Emekçinin coşkusu katlanarak arttı. Hatay Halkevleri üyeleri de üzerinde Taksim Gezi olaylarına destek verirken hayatlarını kaybeden Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz ve Ahmet Atakan’ın fotoğraflarının bulunduğu bir döviz’i alanın hemen yanındaki apartmanın çatı katına astı.

 

BERKYÜREK: AKP İNSANLIK SUÇU İLİYOR

 

Tertip Komitesi adına konuşma yapan DİSK Genel-İş Sendikası Başkanı Yusuf Berkyürek, “Direnişin simgesi olan 1 Mayıs’la Umudu büyütüyoruz. Hükümet her türlü mücadeleyi bastırmaya çalışıyor. Demokrasi Mücadelemiz engellenmeye çalışılıyor. Yolsuzluğa ve ötekileştirmeye karşı alanlardayız” dedi.

 

Hedeflerinin birlik içerisinde mücadele etmek olduğunu da aktaran Berkyürek, “Parasız sağlık hizmetleri için her türlü ayrımcılığa karşı halklarla birlikte alanlardayız. AKP Kürt halkının taleplerini baskı ve otorite unsuru olarak kullanıyor. AKP Terör gruplarını destekleyerek insanlık suçu işliyor” sözleri ile AKP hükümetine öfke yağdırdı.

 

ERKAL: BİZ ONURLU YAŞAMAK İSTİYORUZ

 

Uğur Mumcu alanında bulunan herkesi 1 Mayıs’ın coşkusuyla selamlıyorum diyerek sözlerine başlayan Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı ve KESK Dönem sözcüsü Ayhan Erkal, “Gezi şehitleri ölümsüzdür ve onların katilleri bulununcaya kadar mücadele edeceğiz. Bugün Uluslar arası işçilerin günü olan 1 Mayıs’ı 124. kez kutluyoruz. 1 Mayıs’ta katledilenleri anıyoruz” sözleri ile üstü kapalı olarak AKP Hükümetini eleştirdi.

 

Alanda bulunan herkesin omuz omuza ve tek yürek olduğuna vurgu yapan KESK dönem sözcüsü Ayhan Erkal, “Biz onurlu yaşamak istiyoruz. Biz bu ülkenin emektarlarıyız. Biz kendi elimizle emekçi Dünyamızı kuracağız. Son yaşanan olaylardan sonra AKP Faşist tavrını daha da arttırdı” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’de yaşayan vatandaşların kaderlerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iki dudağının arasına bırakılmak istendiğine de vurgu yapan Ayhan Erkal, “Hırsızlık AKP’nin kıblesi olmuş. AKP emekçilere hesap vermekten kurtulamayacak. Direnen emekçiler muhakkak kazanacak” umuduyla konuşmasını noktaladı.

 

Konuşmaların ardından “Grup Nisan Güneşi” İşçi ve Emekçilere unutulmaz bir konser verdi. Antakya’da gerçekleştirilen 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramına katılan Hatay halkı olaysız bir şekilde dağıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz