Hatay’a Yeni Logo…

13 Ocak 2011 Perşembe, 10:40
Hatay’a Yeni Logo…

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay’ı ulusal ve uluslar arası düzeyde tanıtmak ve markalaşmasına katkı sağlamak amacıyla Doğaka ile birlikte ‘yeni Hatay logosu’ yarışması düzenlediklerini söyledi.
 
Anemon Otel’deki tanıtım kokteylinde konuşan Vali Celalettin Lekesiz, “Yarışmaya gönderilen logolar arasından, barış ve hoşgörü kenti Hatay’ımızı en iyi şekilde temsil eden 8 logo juri tarafından seçilerek, Valiliğimizin ve Doğaka’nın internet sitesinde ‘oyunu kullan, Hatay’a değer kat’ sloganı ile yayınlanmaya başlanmıştır” dedi.
 
Hatay’ın tanıtımı ve marka kent çalışmaları dahilinde, sosyal, kültürel, etnik ve coğrafik alanlarla geniş kapsamlı bir şekilde tanıtacak logoları, Hatay halkının beğenisine sunulduğuna dikkat çeken Vali Lekesiz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Söz konusu 8 logodan ilimizi en iyi şekilde temsil edeceğine inandığımız logo vatandaşlarımızın oyu ile belirlenecektir.Valiliğimiz, yarışmaya katılan logonun, ilimizi temsil ve ifade edebilir nitelikte olmasını esas tutarken, bölgeyi tanıtıcı tarihi, kültürel ve coğrafi isimlerden yararlandı. Yeni Hatay logosunun, akılda kalıcı, yaratıcı, aktif, orjinal ve çeşitli medya ortamlarından kullanılabilir yapıda olmasına özen gösterildi.
 
Küresel rekabette yer almaya çalışan kentlerin, yerelde ve uluslar arası iletişim etkinliklerinde öne çıkan kentsel logolar, kentlerin tanımlanmasını, betimlenmesini ve kent kültürünün algılanmasını kolaylaştıran öncül marka kimliği öğelerdir.Bir kamusal iletişim aracı olarak kenti ve kentsel yönetimi betimleyen logolar, kentlerin günümüzde kendilerini logolarında anlatma ve logolarıyla akıllarda kalma girişimcileri, hiç kuşkusuz onlara rekabetten kazanım elde etmek isteyen bir kamusal şirket görünümü kazandırmıştır. Diğer kent görselleriyle birlikte logolar, iyi bir kent imajı ve kentsel simgeciliğin ayrılmaz parçası haline gelmiştir.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 81 il içinde “Marka kent” olmaya aday gösterdiği Hatay, geçmişte binlerce yıllık tarihiyle medeniyetlere beşiklik yapmış, gerek tarihi gerek kültürel özellikleriyle dini ve etnik çatışmalara meydan vermeyen, yüzyıllardır süregelen inançların bugüne kadar korunduğu, ortak geçmişe dayalı manevi bağların güçlü olduğu istisnai bir şehir konumundadır. Günümüzde, bugüne kadar yapılan ve yapılması düşünülen projelerle, sanayi, tarım, kültür ve turizm gibi hakim sektörlerde dünya ölçeğinde rekabet edebilen, iddia sahibi bir marka kent olma yolunda çalışmalar yürütülmektedir.
 
Hatay’ın marka kent olarak öne çıkmasında önemli bir aşama olan kent logosunun belirlenmesi sürecinde ıl genelinde tüm paydaşlara çeşitli sorumluluklar düşmektedir.  Zira halkoyu ile seçilecek logonun ilimizdeki tüm kişi ve kuruluşlar tarafından azami düzeyde sahiplenilmesi ve kullanılması için etkili duyuru çalışmalarının yürütülmesi ve en geniş katılım sağlanması gerekmektedir.
 
ılimizi temsil edecek olan yeni Hatay Logosu, resmi kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin ve özel sektör temsilcilerinin tüm yazışmalarında, toplumun her kesiminde ve her mecrada, hediyelik eşyalar başta olmak üzere ulusal ve uluslar arası düzeyde gönderilen her ürünün üzerinde yer alacak. Bu da ilimizin uluslar arası alanda tanıtımını sağlayacaktır.
 
Barış ve hoşgörü kenti ilimizin değerine yakışır bir logonun seçilmesinde Hatay halkının fikri bizim için büyük önem taşıyor. Bu anlamda Valilik web sayfamızda yayınlanan logoların vatandaşlarımız tarafından 31 Ocak 2011 tarihine kadar incelenerek kendilerince en uygun olanın oylanmasını bekliyoruz.Yeni Hatay Logomuzun şimdiden kentimize hayırlı olmasını dilerim.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz