Hatay’a güneş enerjisine teşvik yok…

28 Şubat 2016 Pazar, 22:52

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kanununa göre, teşvik kapsamında ki illerde güneşten üretilen elektriğin kilovatına 13,3 cent teşvik veriliyor. Yatırımda yerli ürünlerin kullanılması durumunda ise ilave teşvikler söz konusu. Bir güneş santralinin tamamen yerli üretimle yapılması durumunda alım garantisi ile 22,6 cent’e çıkabiliyor.

Güneş ışığı bakımından en zengin ve en şanslı iller arasında yer alan ayrıca güneyde olması yanı sıra Arap yarımadasına en yakın il olması münasebetiyle Hatay’ın güneş enerjisinden elektrik üretebilecek iller arasında yer almaması tepkilere neden oluyor.

Geçtiğimiz dönemlerde Türkiye’de 27 bölge de 38 şehre güneşten elektrik üretimi için izin ve teşvik çıkmıştı. Ancak ortalama olarak yıllık güneşlenme zaman dilimi 3 bin saate varan Hatay ne yazık ki bu iller arasından yer almamıştı.

VATANDAŞLAR SİYASİLERE SESLENDİ!

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kanununa göre, teşvik kapsamında ki illerde güneşten üretilen elektriğin kilovat başına prim veriliyor. İlimizde,  güneş enerjisinden elektrik üretimi başta olmak üzere, yenilenebilir enerji uygulamalarının yapılabilirliğini gösterecek örnek projelerin desteklenmesi ve ilgili hibe programlarının açılabilmesi konusunun desteklenmesi gerektiğini hatırlatan Hataylılar, yenilenebilir enerji kaynaklarının organik tarım ve eko turizm gibi bölgede potansiyeli olan alanlardaki kullanımına yönelik uygulamaların değerlendirilmesini istedi.

Siyasilere seslenen vatandaşlar, Hatay Milletvekillerinin Hatay açısından oldukça önemli olan bu soruna el atmalarını ve Hatay’ı teşvik edilecek iller arasına aldırmalarını istediler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz