Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Hatay’a 2. Radar üssü ürkütüyor…

13 Mart 2013 Çarşamba, 21:50
Hatay’a 2. Radar üssü ürkütüyor…

NATO Radarının kurulmasına izin veren Başbakanın Hatay’ı gözden çıkardığına dikkat çeken CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, “Başbakan Büyük Ortadoğu Projesini Türkiye’den önde tutuyor. ıkinci üs bu anlayışın sonucudur” diyerek eleştirdi.
 
Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’nin çıkarlarını bir kenara bıraktığını dile getiren Dudu, “Hükümet, Türkiye’nin çıkarlarını bir kenara bırakmış, BOP ne gerektiriyorsa onu yapıyor. Hatay’da yapılacak olan ikinci üs de bu anlayışın bir sonucudur. ısrail’in Suriye’ye saldırması konusunda bile şam yönetimini suçlayan bir Dışişleri Bakanımız var. Bombalayanı değil, bombalananı sorumlu tutuyor. Suriye’de süren savaşın şiddetlenmesinden ve daha geniş coğrafyalara yayılmasından yana bir anlayış herkes tarafından açıkça görülüyor” dedi.
 
Hataylılarında tepkisine neden olan ikinci radar için hazırlıklar tam gaz sürüyor. Radara çıkacak olan yolun bitim aşamasına geldiğini ifade eden vatandaşlar, “Hatay’da çok önemli bir radar üssü zaten bulunuyor. Antakya, Arsuz sırtlarında Amanos dağlarının zirvesinde ki radar üssü Nato ile ortak kullanılıyor. şimdi Yayladağı sınırlarında bulunan ve Türkiye Suriye sınırının sıfır noktasında yer alan faal olmayan volkanik dağ olma özelliği bulunan Cebel-i Akra (Keldağ ‘a) yeni bir radar üssü yapılıyor” dediler.
 
1740 metre yüksekliğe sahip Akdeniz’in güneydoğu noktasında ve denizin hemen kıyısında bulunan Radar üssünün stratejik bir yapıya sahip olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Hatay’da zaten çok kapsamlı bir radar üssü varken ikinci bir radar üssü neden yapılıyor? Anlamış değiliz. Bu hassas süreçte birileri ortamı daha da germek istiyor” dediler.
 
Radar üssünün kurulacağı Keldağı’nın ise Hatay hava koridorunun sıfır noktasında olması, ıskenderun Körfezi ve Domuz Burnu’na hâkim yapısı, başta Suriye ve Kıbrıs olmak üzere Ortadoğu ülkelerini kuş bakışı çok net görebilmesi gibi stratejik bir konuma sahip. Radar aynı zamanda Suriye’nin Kesep kentinin ise hemen üstünde bulunuyor. Zirveye gidecek yolun yapım çalışmalarına başlanan radar üssünün 1 yıl’da bitirilmesi hedefleniyor.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz