Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Hatay Türkiye ıçin Zenginlik Üreten ıl

26 Eylül 2011 Pazartesi, 09:14
Hatay Türkiye ıçin Zenginlik Üreten ıl

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Amasya ıl Genel Meclisi Başkanı Mustafa çittir ve üyeleri ile akşam yemeğinde bir araya geldi.
 
 
Valiliğin ev sahipliğinde iki gün süresince ilimizin tarihi ve turistik alanlarını gezecek olan Amasya ıl Genel Meclisi Başkanı ve üyeleri ile akşam yemeğinde bir araya gelen Vali Lekesiz, Antakya Oteli’nde gerçekleşen yemekte, konuklarına ilimiz hakkında bilgi verdi.
 
 
 
Amasya ve Hatay gibi pek çok açıdan özellik arz eden iki ilde görev yapmış olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren Lekesiz, “Burası, dil, din, ırk, renk, cinsiyet, felsefi inanç, siyasi düşünce farkı gözetmeksizin insanları kucaklayan, barışın, hoşgörünün çok önemli merkezlerinden birisi. Dolayısı ile sevginin hâkim olduğu topraklardan gelen insanlar olarak sizler de burada kendinizi evinizde gibi hissedin. ılimize hoş geldiniz.”dedi.
 
 
Amasya’nın da, insanlık tarihinde çok önemli yere sahip bir il olduğunu vurgulayan Lekesiz, “Amasya, başta şehzadeler şehri olmasının yanı sıra geçmişte bilimin önemli bir merkezi olmuştur. Ama bunların yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında oynadığı kilit bir rol vardır. 
 
 
Milli mücadeleyi başlatan yerdir Amasya. Hatay’a gelince; Atatürk’ün olağanüstü diplomasisi sayesinde 1939 yılında Türkiye topraklarına 63. vilayet olarak katılmıştır Hatay. Amasya’da başlayan milli mücadele Hatay’da sona ermiştir. Biri milli mücadelenin başladığı, biri de fiilen sona erdiği yerdir. ıki ilde de derin bir tarih, muhteşem bir kültür mirası vardır. Ne mutlu bize ki, ikisinde de görev yapma şerefine nail oldum.”diye konuştu.
 
 
 
Hatay’ın, doğudan batıya kuzeyden güneye uygarlıkların kavşak noktası olduğunu kaydeden Lekesiz, “Hatay, insanlığın ortak öyküsünün yaşandığı, medeniyetlerin adeta geçit resmi yaptığı bir ildir. Burası, insanlık tarihinin izlerini sürmek isteyenler için önemli bir laboratuvardır. Bugünkü Anadolu sınırlarında yapılmış ilk cami ‘Habib-i Neccar’, dünyanın ilk mağara kilisesi ‘St. Pierre’ , dünyanın en büyük Mozaik Müzesi, dünyanın ilk aydınlatılmış caddesi ‘Kurtuluş Caddesi’, dünyanın en uzun sahillerinden biri olan ‘çevlik Sahili’, Hz. ısa’nın 3 havarisinin mezarı ilimizdedir. Nesli koruma altında bulunan caretta carettalar çevlik sahillerimizde yaşıyor ve çoğalıyorlar. Dünyanın en iyi ney kamışları Samandağ ilçemizde yetişmektedir. Milli mücadele sırasında ilk kurşun Dörtyol ilçemizde atılmıştır ve burada ‘ılk Kurşun Müzesi’nin yapımı devam etmektedir. Hatay’ın onlarca uygarlığın sonucu oluşmuş mutfağı çok ünlüdür. Farklılıkların uyum içinde yaşamasının, barış ve hoşgörünün simgesi Medeniyetler Korosu, sadece ilimizi değil, ülkemizi de dünyaya tanıtmaktadır.” dedi.
 
 
 
Konuklarına ilimiz hakkında ve ilimizin tarım, ticaret, sanayi değerleri hakkında da bilgi veren Lekesiz, ‘Hatay gerçekten Türkiye için zenginlik üreten bir il. Geçmişte de başta düşünce dünyası olmak üzere insanlığa, enerji pompalamış, zenginlik üretmiş bir il oldu. Bugün de böyle, gelecekte de çok daha güçlü olarak bunları yapacağına olan inancımız tam. Biz de, ıl özel ıdaresi, ıl Genel Meclisi, siyaset kurumu, sivil toplum kuruluşları, bürokrasisi ve tüm vatandaşlarımızla el birliği içerisinde bu ili geleceğe daha güçlü, daha müreffeh şekilde taşıyabilmek için çalışıyoruz.’ şeklinde konuştu.
 
        
 
Amasya ıl Genel Meclisi Başkanı Mustafa çittir ise,  Vali Lekesiz’in, Amasya’da geçmişte yaptığı hizmetlerin takdire değer olduğunu ifade ederek,  Amasya’ya yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti.
 
        
 
Vali Lekesiz döneminde başlatılan projeleri devam ettirdiklerini de kaydeden çittir, ‘Bizleri bir araya getirerek birlik ve beraberliğimizi sağladığınız için ayrıca teşekkür ederim.’diye konuştu.
 
        
 
 
Hatay ıl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen de,  daha önce Amasya’da bir araya geldiklerini, orada çok sıcak ve samimi bir şekilde ağırlandıklarını hatırlatarak, ‘Bize şehzadeler şehrinin tarihini ve kültürünü yaşattınız. Umarım biz de size Hatay’ın tarihini ve kültürünü en iyi şekilde yaşatır ve ilimizden memnun ayrılmanızı sağlarız’ dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz