Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Hatay tarıma çok elverişli…

22 Mart 2010 Pazartesi, 10:22
Hatay tarıma çok elverişli…

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, kırsal alanda tarım-sanayi entegrasyonunu tamamlayan bin 950 tesisin faaliyete geçmesi için yüzde 50 hibe desteği sağladıklarını söyledi.
Eker, Dedeman Oteli’nde gerçekleştirilen ”Tarım Sektörü Temsilcileri Ortak Akıl Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, 5 yıldır görevde olduğunu, tarım ve hayvancılığın gelişmesi için gitmediği il kalmadığını bazı illeri bir kaç kez ziyaret ettiğini belirtti. ”Hükümetimiz döneminde tarım ve hayvancılığın gelişmesi, bilimsel yapılması ve üreticilerin desteklenmesi için önemli projeler ürettik” diyen Bakan Eker, şöyle konuştu: ”Her dönemde eleştiri ve tepkiler olacaktır. Biyoloji, ekoloji ve ekonomik disiplini gerektiren tarım, kısır çekişmelerin alanı değildir. Kırsal alanda tarım ve sanayi entegrasyonunu tamamlayan bin 950 tesisin faaliyete geçmesi için yüzde 50 hibe desteği sağlıyoruz. 500 bin TL ile sınırlı tesis yatırımlarda her çiftçiye 250 bin TL hibe yardımında bulunuyoruz.
 
Bunun yanı sıra ilk kez hükümetimiz tarafından üreticilerin yeni alacakları ekipmanlarında yüzde 50 hibe uygulaması desteği başlattık.” Dünya ile rekabet edebilmek için çiftçilerin tarımda sertifikalı tohum kullanmasını, toprağını tahlil yaptırmasını, hayvanların genetik kapasitesini artırması, temiz ve tasarruflu su kullanması gerektiğinin altını çizen Eker, uzun vadeye dayalı yatırımlara önem verilmesini istedi.
 
 
HATAY’A 650 MıLYON TL DESTEKLEME PRıMı
Hatay’ın yaş sebze ve meyve ihracatının dörtte birini, narenciye işalatının yüzde 40’ını karşıladığını ifade eden Eker, ”Hatay coğrafi olarak tarıma çok elverişli. 2003 yılından bu yana Hatay’a 650 milyon TL destekleme primi dağıtıldı. Geçen yıl 96 milyon TL destekleme verildi. Burada başta hayvancılık olmak üzere narenciye, zeytin, hububat ve pamuğa ağırlık vermek gerekir. Reyhanlı Barajı’nın ihalesi gerçekleştirildi. Temeli de 1 Haziran’da atılacak. ıstimlak çalışmaları tamamlandı.
 
15 bin dönüm TıGEM arazisini sulu tarıma katkı sağlamak için gönüllü olarak verdik. Reyhanlı Barajı bölgenin kaderini değiştirecek” dedi. Son 4 yılda Türkiye genelinde 99 milyon olan zeytin ağacı varlığının 151 milyona, 109 bin ton olan zeytinyağı üretiminin de 210 bin tona çıkarıldığını dikkati çeken Eker, Hatay’ın zeytin varlığını artırması için gerekli katkıyı sağlayacaklarını, iklim ve toprağının zeytine uygun olduğunu da sözlerine ekledi. Bakan Eker’in, konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti. Toplantıya, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Rektörü Prof. Dr. şerefettin Canda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ali Kuseyri, Antakya Ziraat Odası Başkanı Celal Civelek, Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Müsteşar Yardımcısı Ferhat şelli, TıGEM Genel Müdürü Halis Bilden, Personel Genel Müdürü Nizamettin Ekinci, Teşkilatlandırma ve Destekleme Genel Müdürü Mehmet Taşan ve çevre illerin tarım il müdürleri katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz