Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Hatay Tarihi Önemli…

18 Kasım 2013 Pazartesi, 10:03
Hatay Tarihi Önemli…

Kırıkhan’da gerçekleşen bir açılış nedeniyle Hatay’da bulunan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, şehrimizle ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Bakan Ergin: “Anadolu, çok zengin bir geçmişe, çok zengin bir tarihe sahip. Ama maalesef bunu çok iyi koruyabildiğimizi söyleyemeyeceğim. Değişik ülkeleri gezdiğinizde, tarihin nasıl korunduğuna dair örnekleri görüyorsunuz.

Son on yılda, Türkiye aslında bu makûs talihini değiştirecek ciddi adımlar attı. özellikle de Vakıflar idaremiz, geçmişinde, tarihinde olmadığı kadar kaynakla ve imkânla vakıf eserlerimizi ihya etmek, onları bizden sonraki nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmak için yoğun bir çaba sergiliyor. Vakıflar ıdaresi, sahip olduğu mülklerin gelirlerini son 10 yıla kadar maalesef farklı yerlerde değerlendirdi. Ama şimdi bütün bu kaynaklar, vakıf eserlerinin ihyası için harcanıyor”dedi.

Hatay’ın tarihi eserler açısından zengin bir yer olduğuna işaret eden Bakan Ergin:
“Pay as’taki Külliye restore ediliyor. Yılsonuna kadar bitirilmesi öngörülüyor. Camisi, bedesteni, sosyal tesisleri, medreseleri ile bir merkez orası. Zaten şu ana dek orada birçok kültürel etkinlik de yapıldı. Bunun yanında; Antakya Kalesi’nin ihya edilmesi, Surların ayağa kalkması, Doğu Antakya’nın restore edilmesi, Dalyan beldesinde hipodromun kazılarına da başlandı. Bütün bunlar, bizim önemli zenginliklerimiz.

Ayrıca St. Simon Manastırı, Beşikli Mağara, Titus Tüneli, Hıdır bey’deki Musa Ağacı, Musa Dağı’ndaki zenginliklerimiz… Tüm bunlar şu anda üzerinde çalışılan zenginliklerimiz. ınşallah orta vadede bu şehir, müze kent haline gelecek. Biliyorsunuz şimdi bir Müze Otel yapılıyor. Ama o yetmez, şehri, komple bir müze haline getirecek imkânlarımız var”şeklinde açıklamalarda bulundu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz