Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

“Hatay Tarih Ve Kültür Bahçesidir”

23 Temmuz 2012 Pazartesi, 10:51
“Hatay Tarih Ve Kültür Bahçesidir”

Vali Lekesiz, “çok önemli bir jeo-stratejik konuma sahip topraklar üzerinde bulunması ve her döneme ait zenginlik unsurlarını üzerinde barındırması nedeniyle Hatay, ilginç bir vatan köşesi, tarih ve kültür bahçesidir”

Vali M. Celalettin Lekesiz, Hatay’ın Anavatan’a katılışının 73. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

çok önemli bir jeo-stratejik konuma sahip topraklar üzerinde bulunması ve her döneme ait zenginlik unsurlarını üzerinde barındırması nedeniyle Hatay’ın, ilginç bir vatan köşesi, tarih ve kültür bahçesi olduğunu belirten Vali Lekesiz mesajında şunları kaydetti:

Vali Lekesiz, mesajının devamında şunları kaydetti:

“Hatay, Dünya üzerinde varlığı bilinen 23 medeniyetin 10’una topraklarında hayat imkanı tanımış olan Hatay; tarihi dokusuyla da ayakta kalmayı başarabilmiş özel bir ilimizdir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün “Hatay benim şahsi meselemdir” diyerek üstlendiği, 2 Eylül 1938 tarihinde Hatay Devleti’nin kuruluşuna kadar devam eden süreç ve peşinden Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olmayı devlet olmaya tercih eden bir vatanperverliğin sonucu olarak üzerinde yaşadığımız Hatay ıli; farklı din, etnik köken ve kültürlerin bir arada kardeşçe sevgi iklimi içerisinde yaşama imkanı bulduğumuz müstesna bir vatan köşesidir.

Sahip olduğu yeraltı ve yerüstü zenginlikleri, tarihin süzgecinden geçerek günümüze ulaşan medeniyet izleri, senede 3-4 hasat yapmaya uygun verimli toprakları, doğal limanları ve ticaret imkanlarıyla “40 asırlık Türk yurdu” bizlerin ve bizden sonraki nesillerin sorumluluğu ile emin ellerde yaşayacaktır.

Vatanseverlik ve milletine duyduğu büyük bağlılıkla 73 yıl önce Anavatan’a iltihak eden Hatay insanı da, tüm dünyaya örnek olan sevgi, hoşgörü ve kardeşlik ikliminden aldığı güç ve inançla daha müreffeh bir geleceği kararlılıkla inşa etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Hatay’ın Anavatan’a katılışının 73. yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu milli davaya hizmet eden herkesi rahmet ve minnetle anıyor, tüm Hataylıları içten sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz