Hatay Müftüsü’nün tartışmaya açık sözleri…

12 Mart 2015 Perşembe, 12:12

Hatay Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, hafta içinde gittiği Kırıkhan ve Kumlu ilçelerinde “Kadınlar Günü” kutlamaları nedeniyle düzenlenen “İslam’ın Kadına Verdiği Değer” konulu konferanslarda yaptığı konuşmalarında, tartışmaya açık değerlendirmeleriyle dikkati çekti
Kırıkhan ve Kumlu’da, Kur’an Kursu Öğreticileri ve kadınlara yönelik konferanslarına, İslamiyet’ten önce kadının toplumdaki yeri ve kadına verilen değeri anlatarak başlayan Müftü Kavillioğlu, İslam’ın kadına vermiş olduğu değeri ve hakları anlatarak şöyle devam etti:
“Kadının hiç bir değeri olmadığı, kızların diri diri toprağa gömüldüğü, kadının insan mı değil mi diye tartışıldığı bir dönem de, İslam, kadına değer vermiş, onu yüceltmiş, ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ hadisiyle de annelerimizi ve kadınları onurlandırmıştır.”
Hatay Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, konuşmasının devamında, Hz. Peygamberin (S.A.V) hayatından örnekler vererek; “Peygamber Efendimiz (s.a.v) evine selamla girerdi. Hanımlarına değer verir onların hal ve hatırlarını sorardı. Efendimiz hanımlarına değer verdiği gibi hanımlarının arkadaşlarına da değer verirdi. Hz. Fatıma geldiği zaman Efendimiz ayakta karşılar, alnından öper, kendi yerine oturturdu. Bir gün yanına gelen oğlunu kucaklayıp, kızı gelince iten adamı görünce, Efendimiz (S.A.V)çocukların arasında adaletli davranmadın’ diye uyarıyor” dedi.
Hatay Müftüsü Kavillioğlu, Hz. Peygamberimizin hutbesinden alıntılar da yaparak, tartışmaya açık konuşmasının son bölümünde şunları söyledi:
“Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allahtan korkmanızı tavsiye ederim. Siz, kadınları Allahın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allahın emri ile helal kıldınız. Sizin, kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız, yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırsa, Allah size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz