Hatay kalkınma şurası…

25 Haziran 2014 Çarşamba, 13:27
Hatay kalkınma şurası…

Gümrük ve Ticaret Uzmanı, Araştırmacı-Yazar Mehmet Çardak, Merkezi İstanbul’da bulunan Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği’nin (HATİAB), Anavatana katılmasının 75. yılında “Türkiye 2023 Vizyonu Hatay Kalkınma Şurası”nı toplamaya çalıştığını bildirdi.

Çardak, derneğin kurulmasının üzerinden henüz birkaç yıl geçmesine karşın, özellikle İstanbul’da yaşayan yüzlerce Hataylı işadamı, bürokrat ve akademisyeni bir araya getirmesinin, üyeler arasında ciddi bir sinerji oluşturduğunu ve Hatay dışında yaşayan Hataylıların kökleri ile daha sıkı bağlar kurmasına vesile olduğuna dikkati çekti.

Dernek yönetiminin; Hatay, Ankara ve İzmir’de şube açma çalışmalarının da devam ettiğini belirten Çardak, şöyle devam etti:

Derneğin gerçekleştirdiği faaliyetler ve kurumsal ziyaretler hem üyelerinin etkileşim alanını genişletmekte hem de Hatay’ımızın tanıtımına katkıda bulunmaktadır.

Eğitimin en önemli sermaye olduğunun idrakinde olan dernek, bugün itibariyle 430 öğrenciye burs imkânı sağlamaktadır. İstanbul’da 500 kız ve 500 erkek olmak üzere; toplam 1.000 öğrenci kapasiteli bir yurdun inşası çalışmaları devam etmektedir.

HATİAB, kuruluş misyonu ve amaçları çerçevesinde hem Hatay’ın hem de ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunacağına inandığı “Türkiye 2023 Vizyonu Hatay Kalkınma Şurası” isimli bir organizasyon gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.

Hatay’ın Anavatan’a katılmasının 75. yılı olan 2014’te gerçekleştirmeyi hedefledikleri Şura’nın; Hatay iş dünyası ile ülkemizin önde gelen siyaset, bürokrasi, akademi ve iş dünyası mensuplarını bir araya getirerek, Türkiye’nin 2023 vizyonuna Hatay’ın sağlayacağı katkının en üst seviyeye çıkarılmasına yönelik stratejilerin ve yol haritalarının geliştirilmesine ve uygulanmasına vesile olacağına inanılmaktadır.

HATİAB, Türkiye’nin 2023 vizyonu ve hedefleri doğrultusunda Hatay’ın ekonomik kalkınmasının hızlandırılmasını ve 25 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmesini sağlamak amacıyla; Hatay’ın ekonomik, tarihi ve coğrafi potansiyellerinin tespiti, üstünlüklerin ve zayıflıkların tahlili yapılmaktadır.

Tespit edilen potansiyellerin açığa çıkarılmasına yönelik analizlerin yapılması, bu kapsamda altyapı eksikliklerinin belirlenmesi, yatırım ortamının, sermaye ve işgücü kapasitesinin değerlendirilmesi, fırsat tehditlerinin tahlili, strateji ve yol haritalarının belirlenmesi çalışmalarına hız verilmektedir.

Hatay Kalkınma Şurası’nın amacı; Hatay’ın Türkiye’yi temsil eden bir dünya markasına dönüştürülmesine yönelik yapılması gereken çalışmaların tartışılmasını sağlamaktır.

Sonbaharda Antakya Ottoman Palace Oteli’nde konferans, panel ve oturumlar şeklinde yapılması planlanan “Hatay Kalkınma Şurası” sonrasında;  tartışma ve tebliğlerin kitapçık haline getirilmesi; kitapçıkların siyaset, bürokrasi ve diplomasi dünyasının önde gelenlerine takdimi ve kitapçığın e-kitap şeklinde Dernek internet sayfasında yayımlanması amaçlanmaktadır.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz