Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Hatay Kabuğundan Çıkmalı…

05 Şubat 2010 Cuma, 10:56
Hatay Kabuğundan Çıkmalı…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu üyesi Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Hatay’ ın işlenmemiş bir mücevher olduğunu söyledi. Artık büyük denizlerde yüzme zamanı geldiğine inandıklarını söyleyen Kuseyri, “Bizlere vagon olmak yakışmaz. ılimizin ve ilçemizin lokomotifi olmalıyız” dedi. Kuseyri, Antakya’ nın gerek insani yapısı gerekse kültür ve turizm potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek “Hatay işlenmeyi bekleyen bir mücevherdir” diye konuştu. Başta sınır komşuları olmak üzere dünya genelindeki birçok ülkenin Hatay ile ticari işbirliği yapmak istediğine değinen Başkan Kuseyri, şehir genelindeki girişimcilik ruhunun arttırılması gerektiğini anlattı.
 
SURıYE ıLE VıZENıN KALDIRILMASIYLA ıLıMıZ BATIYLA KöPRü VAZıFESıNı GöRMEYE BAşLADI
Suriye-Türkiye arasında sağlanan vize muafiyetiyle birlikte belli bir gelişmenin yaşandığına da işaret eden Mehmet Ali Kuseyri, “Türkiye ile Suriye arasındaki vize uygulamasının kaldırılması ilimiz, Suriye’nin batı ile arasında adeta bir köprü görevi görmektedir. şehrimizin sahip olduğu potansiyel; tarım, sanayi ve ticarette giderek yıldızının parlaması Hatay’ a yurt dışından ilgiyi daha da artırmaktadır. Bu fırsattan faydalanmak adına şehrimizin girişimcilik kültürünü en üst seviyeye çıkarmamız gerekmektedir. şehrimizin gelişen ekonomisiyle, dünyanın gelişmiş ülkeleriyle aynı pazarda rekabet etmekteyiz. Dünya üzerinde bu konumumuz itibariyle ürettiğimizi en kısa zamanda ve en uygun fiyatla pazara sürmek, ürün veya hizmet yelpazesini müşteri ihtiyaçlarına uyarlayabilmek zorundayız. Bu noktada girişimcilik hayati önem kazanmaktadır. ışadamları olarak bizler, ülkelerin uzun dönemli büyümesini gerçekleştirecek temel unsurun girişimci insanlarının varlığı ve gücü olduğunu bilmeliyiz” diye konuştu.
 
EN öNEMLı SORUN ışSıZLıK
Bugün yaşanan krizde en önemli sorunun işsizlik olduğunun da altını çizen Mehmet Ali Kuseyri, “ışsizlik ürün ve hizmet üretimi için yeni yatırımların yapılmaması sonucunda doğar. Bu bilinçle Antakya Ticaret Borsası çalışmalarına yön vermekte, işsizlikle mücadelede nitelikli insan gücünün oluşturulması yani eğitimin öneminin farkında olarak bu gibi projelerde taraf olmaktan gurur duymaktadır. ışsizlikten kurtulmanın en etkin yolu, kişilerin kendi işlerini kurmalarıdır. Girişimci sayısı ne kadar artarsa, istihdamda o oranda artar. Girişimci sayısının artması ile toplumsal refah düzeyi, insanların hayat standartları da yükselmektedir. Hatay’ın son dönemde yurt içinde ve dışında yakaladığı etkinliğini daha da ileri seviyeye getirmek için girişimci sayımızı artırmalıyız. Antakya Ticaret Borsası bu konuda bugüne kadar vermiş olduğu desteği bundan sonra da artırarak devam ettirecektir.” şeklinde konuştu.
 
 
MARKA şEHıR OLMAK KENTıN KALKINMASI VE GELECEğı ıçıN çOK öNEMLı
Marka şehir olmanın bir kentin kalkınması ve geleceği için çok önemli olduğunu vurgulayan Kuseyri, bir kentin marka olması için öncelikle kendi farklılığını yaşatması gerektiğini, marka olunabilmesinin çok güçlü bir sanayiye veya ticaret yapısına sahip olması anlamına gelmediğini ifade etti. Kuseyri, “Marka olmak için kenti oluşturan insan güçlerinin aynı doğrultu ve yönde bir bileşke kuvvet oluşturmaları gerekir. özetle; bir kenti marka yapma süreci, kentte var olan paydaşların katılması ve güç birleştirmesi demektir. Kentin gelişmesi markanın da ilerlemesi anlamına gelir. Bu nedenle kent mekanizmalarının kentsel kültürün, sanatın, eğitimin önünü açması ve başarılı kentsel çalışmaları ödüllendirmesi gerekir. Tabii ki olabildiğince özenti, taklit, kopya ve değersiz olandan kaçınarak, kültür ve turizmin Antakya’nın gelişiminde önemli bir rol üstleneceğini ve kentin gelişimini tetikleyeceği inancını taşıyorum” ifadelerini kullandı

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz