Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

Hatay ıli Strateji ve Eylem Planı

09 Eylül 2011 Cuma, 12:07
Hatay ıli Strateji ve Eylem Planı

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOğAKA) desteğiyle hazırlanan ve tanıtımı daha önce 8 ilçede gerçekleştirilen ”Hatay ıli Strateji ve Eylem Planı” çalıştayı gerçekleştirildi. 
 
 
 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ıl özel ıdare Binası Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıda yaptığı konuşmada, Hatay’ın bilinenlerin ötesinde büyük bir zenginliğe sahip olduğunu söyledi. 
 
 
Lekesiz, Hatay’ın deniz, kültür, inanç, yayla, kongre turizmi gibi müşiş bir servete sahip olduğunun altını çizdi. 
 
 
”ınsanoğlunun farklı şeyler görmek istiyorum” dediği her şeyin ilde var olduğunu ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti: 
 
”Sahip olunanlara rağmen geçen yıl ziyaretçi sayımız 241 bin sahip olduklarımıza ıngilizler Almanlar Amerikalılar sahip olmasaydı bu rakam 241 bin mi olurdu? yoksa 2 milyon 241 bin mi olurdu ? Biz yolun başındayız. Sorunları bir bütün halinde ele almak gerekiyor. Bir plan ortaya çıkararak hareket etmek gerekiyor. Dünyada planla hareket eden ülkeler hızlı mesafe kaydettiler. Hazırlayacağımız planda herkesin önerisi ve katkısının olmasını istiyoruz.” 
 
 
Plana bir yıl önce başlandığını ve bir kaç ay içerisinde bitirilerek yol haritası olarak uygulayıcıların önüne sunulacağını kaydeden Lekesiz, şunları kaydetti: 
 
 
”Hatay’ın sahip olduğu kültürel değerlere sahip çıkalım ortaya güçlü bir irade koyalım diye Yaklaşık iki yıl önce kültür yürüyüşü düzenledik. Kültürel mirasa sahip çıkılması işi iğneyle kuyu kazmak gibi zor bir iştir. Uzun çarşının Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ne önümüzdeki günlerde başlanacak. Antakya Belediyemiz çankaya ve örnek Sokak’ta sağlıklaştırma çalışmalarını yaptı. Bir kısmı bitti diğer kısmı devam ediyor. Kurtuluş Caddesindeki iyileştirme çalışmaları Kültür Bakanlığı’mızın mali desteğiyle ihalesi yapıldı tamamı ile ilgili çalışmalar devam ediyor. 
 
 
Hatay Valiliği Binasının restorasyonu için bir ihalesi yapıldı. Zannediyorum 1 ay sonra hizmete açılacaktır. Hatay’ın yüzünü ağartacak bir vilayet binası olacak. şenköy Belde’sini uğrak yerlerden bir haline getirmek istiyoruz. Orada el sanatlarının yapıldığı üretildiği ziyarete gelenlerin en az 1 gün konaklayacağı yerler haline gelecek yerler oluşturmamız lazım. 
 
Belediyemizle beraber yaptığımız Habib-i Neccar Camisi’nin meydan düzenlemesi bitmek üzere St.Pierre Kilisesi’nin geçen yıl projesini yaptık. Ama proje bittikten sonra baktık ki sadece içinin dışının restorasyonu var. Oysa orayı 30 dönüm alanla beraber ele alınması gerektiğini düşünerek bir proje daha hazırladık. Kültür ve Turizm Bakanlığı mali destek verdi. 
 
Proje eylül veya ekim ayında kuruldan geçiyor. Kasım ayında ihalesine çıkacağız. Samandağ Hıdırbey köyü ve Musa Ağacı çevre düzenlemesi yaklaşım 1 milyon TL’ mal oluyor. Valiliğimiz ve DOğAKA kaynaklarından yapılacak. Dünyanın en büyük müzesi ilimizde yapılacak.
 
 
 çok özel bir proje hazırlandı. Müzeyi gezen ziyaretçiler adeta masal gibi bir dünyada gezecekler” 
 
 
Lekesiz, sorunları bilmek gerektiğini ancak geleceğe dair umutlu olunması gerektiğini sözlerine ekledi. 
 
 
Toplantıda, Planlama Uzmanı Fatih Türkmen ”Hatay ıli Strateji ve Eylem Planı” hakkında sunum yaptı. 
 
 
çalıştay toplantısına Vali Yardımcısı şahin Bayhan, Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Aytaç Kınay, ıl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun çelenk çakar ile Turizm sektörü temsilcileri katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz