Son Dakika
15 Ağustos 2018 Çarşamba

Hatay Her şeyin En Güzeline Layık…

16 Ocak 2012 Pazartesi, 10:07
Hatay Her şeyin En Güzeline Layık…

Bir dizi açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere şehrimize gelen Orman ve Su ışleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’ı makamında ziyaret etti.Ziyarete Ak Parti Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Mehmet öntürk, Hacı Bayram Türkoğlu, Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, DSı yetkilileri, Ak Parti ıl Başkanı ısmail Kimyeci, protokol üyeleri, belediye meclis üyeleri ve daire müdürleri katılım gösterdi.Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, beraberinde belediye meclis üyeleri ve daire müdürleri ile birlikte, Orman ve Su ışleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve beraberlerindeki heyeti belediye binası önünde karşıladı. Bakan Eroğlu daha sonra belediye şeref defterini imzaladı.
 
Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Orman ve Su ışleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu’na Asi Nehri’nde yürütülen ıslah ve çevre düzenleme çalışmaları ile Altınçay, Kavaslı, Saraycık ve Hanna derelerinin ıslah çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
 
 
 Başkan Savaş, Altınçay ve Hanna Derelerinde ıslah çalışmalarının sonuna yaklaşıldığını, Saraycık ve Kavaslı Derelerinde ise çalışmaların hızla sürdüğünü ifade ederken, bu derelerin hegzonel kaplaması konusunda DSı ile ortak çalışma yürüttüklerini ifade etti. DSı’ne yaptıkları girişimler sonucu Kavaslı deresi üzerine DSı tarafından bir araç köprüsünün de yapıldığını belirten Belediye Başkanı Savaş, gerçekleştirilen tüm bu çalışmalarda kendilerinden hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen Orman ve Su ışleri Bakanı Veysel Eroğlu’na, kentte gerçekleştirecekleri tüm projelerde en büyük katkıyı sağlayan Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e ve DSı yetkililerine teşekkür ettiklerini belirtti.
 
 
Orman ve Su ışleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu ziyarette yaptığı konuşmada; “Hoşgörü diyarı Hatay’da bulunmaktan dolayı bahtiyarım.
 
Her geldiğimde buradan pozitif bir enerjiyle dönüyorum. 181 Milyon TL tutarındaki, 600 bin hektar alanın sulamasını sağlayacak, yılda 3-4 mahsul alınacak olan Reyhanlı Barajı’nın ve beraberinde birkaç tesisin temel atma töreni için buradayız. Yine kent adına önemli bir proje olan Karaçay Barajı Projesi için bizzat çalışıyorum. şehirde bulunan tüm derelerin estetik, ekonomik ve emniyetli olması için her türlü çalışmayı gerçekleştiriyoruz.
 
 
 Hatay’a bir de müjde vermek istiyorum. Ormanlardan odun dışı ürünler yani defne, ada çayı, keçiboynuzu, mantar gibi ürünler elde etmek için güzel bir projemiz var.
 
 
Tıbbi aromatik bitkiler elde etmek ve 2015’e kadar 1,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Defne Projesi kapsamında yürütülecek bu çalışmalarda 7500 aileye istihdam sağlamış olacağız. Hatay’ı bu konuda pilot bölge seçtik. çünkü Hatay her şeyin en güzeline layık.” dedi. Bir basın mensubunun “Dostluk Barajı konusunda Suriye ile bir sorun olacağını düşünüyor musunuz.” sorusu üzerine Bakan Eroğlu,  “ Dostluk Barajı ile ilgili biz anlaşmamıza bağlıyız.
 
 
 
Her şey karşılıklıdır. Suriye tarafının bu konuda aklıselim düşünmesi gerekir. Netice de yalnız bize değil her iki ülke yararına olacak bir projedir.” dedi.
 
 
 Ziyaretin sonunda Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Orman ve Su ışleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu’a yöremizin barış, kardeşlik ve hoşgörü ortamını simgeleyen bir tablo hediye etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz