Aleviler Ne Yapmalı? 

31 Temmuz 2014 Perşembe, 11:21

Hatay halkevi tarafından “Ortadoğu’da ve Türkiye’de ABD ve AKP eliyle tırmandırılan mezhepçilik karşısında Aleviler ne yapmalı?” başlıklı bir forum düzenlendi.

24 Temmuz günü Hatay Halkevi’nde yapılan foruma Hatay halkının yanı sıra kentte bulunan çeşitli sendika ve dernek temsilcileri, muhtarlar, gazeteciler ve sanatçılar da katıldı.

 Forum da ilk olarak; Ortadoğu da süren emperyalist işgaller, Suriye ve Irak’taki cihatçıların hedefleri, IŞİD’in hızlı hakimiyetinin sonuçları ve Hatay halkının karşı karşıya olduğu can güvenliği sorunu tartışıldı. Tartışma sonucunda; savaş karşıtı verilecek mücadelenin, bir çok etnik yapıyı bünyesinde barındıran hatay açısından salt Alevilere indirgenmeden, etnik bileşenlerin tamamının bir araya geleceği bir halk meclisleri ile yürütülmesi kararı açığa çıktı.

 İkinci olarak ise Türkiye’de mezhepçilik ve Alevi düşmanlığı üzerine konuşuldu. AKP iktidarının alevi düşmanlığı ve mezhepçi söylemine karşı Alevi dernekleşmeleri, örgütlenmeleri değerlendirildi.

 Forumda yürütülen tartışmalar sonucunda; 3 Ağustos da Halkevleri tarafından Ankara da yapılacak olan “Aleviler Ne Yapmalı” formuna taşınmak üzere talepler belirlendi. Buna göre;

 1. Eşit yurttaşlık hakkı savunulmalı

2. Din dersi zorunlu olmaktan çıkartılmalı, diyanet işleri başkanlığı kaldırılmalı

3. Alevilerin ve seküler yaşam tarzına sahip olan tüm insanların can güvenliği sağlanmalı.

4. Savaş mağdurlarının sığınma hakkı korunmalı, açık sınır politikasından vazgeçilmeli.

5. Gericilik, mezhepçilik ve savaş kışkırtıcılığına karşı halk meclisleri kurulmalı.

6. Arapça anadil hakkı savunulmalı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz