Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

Hatay, Ençok Talesemiye sahip…

17 Kasım 2011 Perşembe, 08:46
Hatay, Ençok  Talesemiye sahip…

Antakya Devlet Hastanesi Talesemi Merkezi Sorumlusu Dr. Gönül Oktay, Hatay’ın dünya genelinde çok yüksek talesemi hasta sayısına sahip bir bölge olduğunu söyledi.
 
 
 
Oktay, yaptığı açıklamada, Kırıkhan, Altınözü, Hassa, Samandağ, Yayladağı ve Antakya ilçelerinde kendi merkezlerine kayıtlı bin 515 kayıtlı hastalarının olduğunu ve bu rakamın çok yüksek olduğunu belirtti.
Merkezlerinin amacının doğum öncesi taramayı sıklaştırıp çift taşıyıcı olan ailelerin yeniden bir hasta çocuk sahibi olmasını engellemek, gerekirse çift taşıyıcı olan çiftlerin evlenmemesini sağlamaya çalıştıklarını kaydeden Oktay, şöyle devam etti:  ”Hatay, dünya genelinde çok yüksek talesemi hasta sayısına sahip olan bir bölgemiz. Hedefimiz, diğer ülkelerde olduğu gibi önümüzdeki yıldan sonra il genelinde sıfır hasta sayısına sahip olabilmektir. Hastane olarak 1998 yılından bugüne kadar 300 bin çiftin taramasını yaptık ve bu hastalarımıza gerekli bilgilendirmeleri gerçekleştirdik”
 
 
Oktay, ülkede çift taşıyıcıların evlenmelerini engelleyecek bir kanun olmadığını ancak hastaların bilerek evlenmeleri sonucunda hasta çocuk sahibi olmalarını bilmeleri gerektiğinin altını çizdi. Talesemi hastalığının iki türü olduğunu ve bunların çok tehlikeli sonuçlar yaratabildiğini ifade eden Oktay, şöyle devam etti: ”Talesemi hastalıklarından biri ömür boyu kan alarak yaşaması gereken talesemi major ve ağrı krizleri, sık enfeksiyonlarla seyreden ve bazen kan takılması gereken hasta olan orak hücre anemileridir. Orak hücre anemisi hastaların doğumdan itibaren hastanelerde yatış süreleri çok fazla ayda en az bir defa hastaneye yatışları var. bu hastaların eğitimi ve sosyalleşmesi açısından çok sıkıntılı oluyor. ıki tür hastalık çok tehlikeli, hastalık bunların yaşam süreleri çok kısa oluyor. 20 -25 yaşına kadar yaşayabiliyorlar. yapılan tedaviler Kızılay’dan temin edilen kan ve dünya çapında geliştirilen ilaçlarla yaşam süreleri uzamaya başladı” Oktay, hastalığın tedavisinin devlete maliyetinin çok yüksek olduğunu bir hastanın yıllık tedavi masraflarının 10 bin dolar olduğunu ayrıca vatandaşların bu hastalıkla ilgili bilgilendirilmesi için herkese görev düştüğünü belirtti.
 
 
ıl Sağlık Müdürlüğü sosyo hizmet uzmanı özlem çelenk te yaptığı açıklamada, Hatay’da talesemi hastası sıfır bebek doğumunu sağlamak amacıyla Sağlık Müdürlüğü’nün başlattığı, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOğAKA) mali katkılarıyla ve Talesemi Derneği’nin sivil ortaklığıyla yürütülmekte olan ‘Hemoglobinopati (sıckle cell anemi ve talasemi)hastalığı çift taşıyıcı evli çiftlerin prenatal tanı, genetik danışmanlık, çocuk doğurma ve hamilelik ile ilgili eğitim verilmesi’ projesi çalışmaların sürdüğünü kaydetti.
 
 
14 Mart tarihinde başlayan ve bir yıl sürecek proje kapsamında il genelinde yaklaşık bin çiftin evlerinde ziyaret edildiğini ayrıca 106 hamile taşıyıcı annelere gerekli eğitimlerin yönlendirmeleri yapıldığını kaydetti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz