Hatay Emniyeti’nden şaşırtan uygulama…

05 Aralık 2015 Cumartesi, 12:51

Hatay Emniyet Müdürlüğü, 2 ay önce Ankara’da yaşanan toplu katliamda hayatını kaybeden 103 kişiden biri olan Antakyalı NECLA DURAN’ ın cenazesine katılan ortaöğretim öğrencilerinin “cezalandırılmaları” için Milli Eğitim’e yazı gönderdi.

Hatay Valiliği’nin (İl Emniyet Müdürlüğü) Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdiği 16.10.2015 tarihli yazısında, cenazede çekilen CD’den, cenazeye katılan ortaöğretim öğrencilerinin, okul idarecileri ve öğretmenleri tarafından tespit edilip, gerekli disiplin işlemlerinin yapılması isteniyor.

Hatay Emek, Meslek ve Demokrasi Güçleri adına dün yapılan bir açıklamayla olaya sert tepkide bulunuldu. Demokrasi güçleri adına, Eğitim Sen’de düzenlenen toplantıda konuşan Sözcü Dursun Soydan, bu uygulamanın, 20.09.2007 tarihli İçişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği Protokolü’ne istinaden yapılmak istendiğini, Protokol’ün 5.2-h bendinde; ‘Öğrencilerin, yasa dışı örgütsel ve ideolojik faaliyetlerden uzak tutulmasına yönelik mevcut önlemler arttırılacaktır’ denildiğini hatırlatarak, “Soruyoruz… Ne zamandan beri cenazeye katılmak yasadışı örgütsel bir faaliyet olmuştur?” dedi.

Emek, Meslek ve Demokrasi Güçleri Sözcüsü Dursun Soydan, toplu katliamın faillerinin yakalanacağı yerde, suçsuz yere öldürülen insanların cenazesine katılanların cezalandırılmaya çalışıldığını belirterek, bunun hiçbir şekilde hak, hukuk ile bağdaşmayacağını savundu.

Eğitim Sen’de dün gerçekleşen toplantıda yapılan açıklamada daha sonra şöyle denildi: “İlgili yazıda, cenazeye katılan öğrencilerimizin, okul öğretmen ve idarecileri tarafından ihbar edilmesi istenmektedir.

Benzer bir süreç de üniversitelerde de yaşanmaktadır. Demokratik kitle örgütlerinin yaptığı çağrıya uyarak eyleme katılan üniversite öğrencilerinin yaptıkları terörize edilmiş, katliama tepki göstermek, marjinal bir kimliğe büründürülüp yasadışı gösterilmiş ve Rektörlük de eyleme katılan öğrenciler ile ilgili soruşturma başlatmıştır.

Bizler, Antakya Emek ve Demokrasi güçleri olarak, gerek lise gerekse üniversite öğrencilerine dönük bu baskı yıldırma operasyonlarına karşı olduğumuzu belirtiyoruz. Çocuklarımıza/gençlerimize dönük bu baskılara karşı gençlerinizin yanındayız. Bu sürecin takipçisiyiz. Bu sürecin sonunda her türlü hukuki hakkımızı sonuna kadar kullanacağımızın bilinmesini isteriz. Sorumlular hakkında hukuki işlemler başlatacağız.

Hukuksuzluk, öğrencilerin eyleme katılması değil, katliamın üzerinden iki aya yakın bir süre geçmiş olmasına rağmen halen tüm faillerinin tespit edilememiş olması ve ciddi bir soruşturma sürecinin olmamasıdır.”

Haber Görsel: Antakya Gazetesi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz