Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Hatay Eğitim-Sen Cansel’i sahiplendi…

28 Şubat 2016 Pazar, 00:00

Kayseri merkez Melikgazi ilçesi Demokrasi Mahallesi’nde geçen hafta öğretmeni tarafından tecavüze uğradığı ileri sürülen ve sonrasında tabancayla intihar eden 12’nci sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Cansel Buse ile ilgili bir açıklama yapan Eğitim-Sen Hatay Şube Kadın Sekreteri Pelin Akbaş Yeşil, matematik öğretmeni tarafından cinsel istismara uğrayan Cansel Buse’nin yetkililerin duyarsızlığı yüzünden intihar ettiğini ileri sürdü.

Yeşil, basın açıklamasında, şu  ifadelere yer verdi:

“Okul idaresi ve yetkililerin duyarsız kaldığı bu olayda, Cansel aslında okulda tecavüzcüsünü görmeye dayanamadığı için intihar etti. 12’nci sınıf öğrencisi Cansel Buse aslında intihar etmedi, okul yönetiminin, öğretmenlerinin sergilediği duyarsızlık ve suskunlukla katledildi. Cansel adlı öğrencimiz durumu öğretmenleriyle ve okul idaresiyle paylaşmasına rağmen okul yönetimi olayı kapatmaya çalışmıştır. Tecavüz eden Matematik öğretmeni ve yanı sıra bu olaya sessiz kalanlar da en az tecavüzcü kadar suçludur.”

Eğitim-Sen Hatay Şube Kadın Sekreteri Pelin Akbaş Yeşil, açıklamasına devamla; “Cansel’in kendi hayatına son vermesi tek başına bir intihar değildir. Aynı zaman eğitim sisteminin de ne durumda olduğunun göstergesidir. Öğretmen-öğrenci ilişkisinin durumu ve yanı sıra idarecilerin kayıtsızlığı, yaşanan durumu kapatmaya çalışmaları eğitim sisteminin yozlaştığını, çürüdüğünü, ticarethaneye döndüğünü göstermektedir.

Tabi ki tüm bunlar siyasetten bağımsız değildir. Eğitim sistemi bugün ülkeyi yönetenlerin ideolojilerine göre şekillenmektedir. Bilimsel, demokratik bir eğitim yerine dinsel, gerici değerlere göre eğitim sistemi şekillenmektedir. Eğitim Sen Hatay Şubesi olarak, şiddeti körükleyen zihniyetin değişmesi için her alanda mücadele etmeye devam edeceğiz.” Şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Öte yandan “Cansel Buse intiharında kanları donduran bir gelişme daha yaşandı. Cansel’in arkadaşları ilk kez konuştu ve tecavüzcü öğretmen Bayram Özcan’ın başka öğrencileri de taciz ettiğini söyledi. Ailesi Cansel’in cenazesinden öğretmenleri neden kovdu.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz