Hatay da Yaz Okulu Şenliği

10 Ağustos 2014 Pazar, 14:36

Fidanlar özgürce ağac olsun diyerek yola çıkan ve 14 Temmuz da Hatay Halkevi ile Halkevleri Ahmet Atakan kütüphanesinde eş zamanlı olarak başlayan yaz okulları 8 Ağustos günü yapılan büyük çocuk şenliği ile sona erdi.

Toplam 110 ögrenci ve 19 gönüllü öğretmenin katıldığı yaz okulunda; modern dans, resim, yaratıcı drama, arapça, yaratıcı işler, eğlenceli bilim, felsefe treni gibi dersler verildi. Bir ay süren yaz okulunda çocuklar aynı zamanda haftanın bir gününde yüzme ve doğa gezisine gitti. Gönüllü psikolog ailelere çocuk eğitimi ile ilgili seminer verirken, diş hekimleri odasından gelen doktorlar çocuklara diş sağlığı eğitimi verdi, diş firçasi ve diş macunu hediye editti.
Antakya Sümerler Açık Amfide yapılan yaz okulu şenliğinde çocuklar 1 ay boyunca yaz okulunda aldığı derslerde ürettikleri ürünleri aileleriyle paylaştı.
Halkevleri Yaz Okulları, Uğruna Direnilen Bir Ağacın Gölgesinde Çocuklarımız Özgürce Oynayabilsin diye Bir Umut Olma Çağrısıdır

 

Yaz okulu Şenliği Hatay Halkevi Başkanı Cihan Çicek’in öğrencileri, gönüllü öğretmenleri ve velileri arapça selamlamasıyla başladı. “Halkevleri yaz okulları, özgür bir gelecek düşü kuranlara, çocuklarımız ve geleceğimiz için bir dayanışma çağrısıdır. Uğruna direnilen bir ağacın gölgesinde çocuklarımız özgürce oynayabilsin diye bir umut olma çağrısıdır” diyen Çiçek konuşmasına şöyle devam etti.
” Çocuklar; oyun oynadığı sokakta gaz fişeği ile vurulmasın, savaşın ortasında, en yakınlarını, kolunu- bacağını yitirmesin, öldürülmesin,
Kapatıldığı cezaevinde çocuk olmaktan vazgeçmesin, çalıştırıldığı atölyede, ihmal, istismer ve şiddete maruz kalmasın, kız çocuklarımız evliliklere mahkum edilmesin, en güvende olması gereken yer olan okulda güvensiz bir fiziksel oratama mahkum edilmesin,
Eğitim, sağlık ve barınma gibi temel hakları gasp edilmesin diye onlar için üzerimize düşen sorumluluklar var.
Halkevleri yaz okulları bu sorumluluğu yerine getirmek üzere küçük bir adımdır.”
Heyecanları yüzlerinden okunan çocuklar gösterilerine Minik Bersu’nun “Çocukların Haberleri” ile başladı. “Çocukların isyanı BIKTIM!” ile sahneye çıkan Deniz, seyircilere keyifli anlar yaşattı.

“Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek!” ve “Güneşi İçenlerin Türküsü” şiir grupları ayakta alkışlandı.

Senaryosunu çocukların yazdığı “Apartman Toplantısı” ve “Çirkin Köy; daha Çirkin Köy” tiyatro oyunu izleyenleri güldürdü.

Yaz okulu süresince Antakyalı çocukların anadilleri olan Arapça dersinin ürünü olan tekerlemeler sergilendi.

Geceye damgasını vuran dev çocuk korosu izleyenleri büyüledi. Şarkılara herkes eşlik etti. Gecenin son ürünü olan modern dans gösterilerinde herkes sahnedeydi.
Bütün gönüllü öğretmenler, anneler babalarla sahnede dans edildi.
“ÇİTLEMBİK” Yayın Hayat ına Başladı

Hatay’da yapılan yaz okullarının öğrencileri, bu yıl ilk kez gazetecilik atölyesinde aldıkları dersler sonucunda kendi gazetelerini de çıkardı “Hataya biraz da bizim gözümüzden bakin” diyen çocuklar gazetelerinde “bizlerin gözünden gezi parkı, çocuklar savaş istemiyor, yaz okulunda neler yaptik?” köşelerine yer verdi. Ayrıca Hatay Halkevi başkanı Cihan Çiçek ile yaptıkları röportaj da yaz okulunun amacını yazdılar.

 

Piknik Keyfi ile Dinlenme

Şenliğin ardından oldukça yorulan çocuklar piknikte cumartesi günü yapılan piknik ile de stres attılar. Çuval yarışı, evet-hayır oyunu, halat çekme, sandalye kapmaca, velilerle oyun yarışı gibi oyunlar oynayan çocuklar piknik sonunda Hatay Halkevi nin hediyesi olan yaz okulu hatırası fotoğraflarıyla evlerine döndüler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz