Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Hatay’ da Çevre bilinci…

13 Ekim 2009 Salı, 11:14
Hatay’ da Çevre bilinci…

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ”Sanayi ürünlerini aşırı ve ölçüsüz kullanmamız, temel kalkınma varlığımız olan su, toprak ve havayı çok fazla kirletti” dedi.
Lekesiz, Kültür Merkezinde Antakya çevre Koruma Derneği’nin (AçKD) düzenlediği ”1. Uluslararası Antakya çevre Belgeselleri Festivali” etkinliğinin açılış konuşmasında, radyo aktif atıklardan sonra en tehlikeli atıkların plastik atıklar ve türevleri olduğunu söyledi. Bu atıkların artmasıyla dünyanın kirlendiğine dikkati çeken Lekesiz, şöyle konuştu: ”Sanayide yaşanan gelişmeler pozitif değil negatif anlamda etkiler sağlıyor.
Tüm dünyada ve ülkemizde sanayi çevremizi, çok fazla olumsuz yönde etkiledi. Sanayi ürünlerini aşırı ve ölçüsüz kullanmamız, temel kalkınma varlığımız olan su, toprak ve havayı çok fazla kirletti. Temel kalkınma varlıklarımız bugün bizim için nasıl gerekli ise çocuklarımız, torunlarımız ve gelecek tüm kuşaklar için de gerekli. Bozduğumuz ekolojik denge için hepimizin azami çaba sarf etmesi gerekir. Bunun için okul öncesinden başlayarak çevre bilincine yönelik iyi bir eğitim vermeli ve küçük yaşta duyarlılık oluşturmak şart.” Lekesiz, büyük yolculukların küçük bir adımla başladığını hatırlatarak, Hatay’da çevre bilincinin oluşması için de bir büyük adımı atan AçKD’ nin çalışmalarını memnuniyetle izlediğini belirtti.
SAVAş: “çevreye Zararlarının % 95’ ini  ınsanlar veriyor…”
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da çevreye farkında olmadan verilen zararların yüzde 95′ ini insanların verdiğini belirterek, ”Başkan olduğum günden beri çevreye duyarlı olmaya çalışıyorum. Bu yüzden AçKD’ nin yaptığı bu festivali çok önemsiyorum. Umarım bu festival sonunda insanlar bir nebze de olsa bilinçlenir ve çevremizi temiz tutmaya başlarlar” Konuşmalarının ardından AçKD Başkanı Celal Yahyaoğlu, festivalin gerçekleşmesinde maddi manevi katkıda bulunan Belediye Başkanı Savaş, Bulgaristan Cumhuriyeti Türkiye Büyük Elçiliği Kültür Ataşesi 1. Kâtibi Andon Andonov, Kültür ve Turizm ıl Müdürü Nizamettin Duran, ıl çevre ve Orman Müdürü ıbrahim Yüzer’ e teşekkür plaketi takdim etti. Etkinlik, resim, heykel ve seramik sergilerinin açılışı ile sona erdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz