Hatay Barosu’ndan kınama…

06 Nisan 2015 Pazartesi, 09:57

Hatay Barosu, bir açıklamayla, İstanbul Adliyesi’nde avukatlara yönelik arama uygulamasına sert tepki gösterdi. Baro açıklamasında, İstanbul Adliyesi ve benzeri uygulama yapılan Adliyelerde, avukatlara yönelik haksız uygulamaların kınandığı kaydedildi ve şöyle denildi:

“31 Mart 2015 Pazartesi günü İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan korkunç olaydan duyduğumuz büyük üzüntüyü kamuoyuyla paylaşmıştık.

Bu olayın hemen ardından, konunun avukatlarla hiç bir ilgisinin olmamasına rağmen, avukatları hedef alır şekilde geliştirilmesini şiddetle kınıyoruz. Son derece manidar bu algı operasyonun amacının, vatandaşlarımızı avukat güvencesinden mahrum bırakmak olduğunu görüyoruz.

Adliyelerdeki güvenlik açığının sebebi olarak avukatlar gösterilemez; avukatlara potansiyel suçlu muamelesi yapılamaz.

Adliyeler, avukatların da iş yerleridir. Dolayısıyla güvenliğin sağlanmasını bizler de talep ediyoruz.

Avukat, hâkim ve savcılarla birlikte yargının kurucu unsurudur. Bu itibarla adliyelere girişte hâkim ve savcılara hangi tedbirler uygulanıyorsa, avukatlar bunların dışında hiçbir işleme tabi tutulamaz.

Avukatlara, meslek itibarını zedeleyici, meslek sırrına zarar veren, baskı ve yıldırma amaçlı hiçbir muamele yapılamaz.

Adliyelerin güvenlik zaafı, akıl ve hukuk dışı dayatmalarla değil, baro başkanları, başsavcılar ve adalet komisyonu başkanlarının bir araya gelmesiyle oluşacak ortak akılla çözülebilir. Türkiye Barolar Birliği de bu konuda HSYK ve Adalet Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunacaktır.

İstanbul Barosunda Avukatlara yönelik şiddete varan saldırıları, özellikle İstanbul Baro Başkanı Prof Dr. Ümit Kocasakal’ a yapılan saldırıyı ve Avukat meslektaşlarımıza reva görülen uygulamayı kınıyor; herkesi aklıselim içinde hareket etmeye, aksi takdirde savunmadan gelen gücümüzü kullanacağımızı,   meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz