Hatay Barosu Kiraz cinayetini kınadı…

02 Nisan 2015 Perşembe, 13:41

Hatay Barosu, önceki gün İstanbul’da yaşanan ve bir Cumhuriyet Savcısı’nın şehit edildiği saldırı olayını kınadı. Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, mesajında şunları kaydetti:

“Ne yazık ki; Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde görev yapan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, asla onaylamadığımız bir saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Bir insanın yaşam hakkını sona erdirmeyi amaçlayan ve yaşam hakkına yönelen bir eylem hak arama yöntemi olamaz. Bu saldırı; içinde bulunduğumuz yargı camiasına, hepimize, Ülkemize yönelmiş bir terör eylemidir. Her nasıl ve her ne şekilde olursa olsun, kimden gelirse gelsin her türlü şiddet ve terör eyleminin karşısındayız. Bu saldırıyı Hatay Barosu adına şiddetle kınıyoruz.

Yargımızın bir mensubu olan Cumhuriyet Savcısının iş alanımız, evimiz olan Adliye içinde yaşamını yitirmesi bizi derinden sarstı. Cumhuriyet Savcısı meslektaşımız Mehmet Selim Kiraz’ın ölümünden büyük üzüntü duyduk. Hatay Barosu ve mensupları olarak Cumhuriyet Savcısı meslektaşımız Mehmet Selim Kiraz’a Allah’tan rahmet, acılı ailesine ve Yargı Camiamıza başsağlığı diliyoruz.

Yaşamını yitiren Cumhuriyet Savcımızın ölümü sebebiyle Avukatlara yönelik sorumsuzca yapılan açıklamaları da doğru bulmuyoruz. Yargı camiasının bütününü oluşturan Hâkim, Savcı ve Avukatlar arasında ayrımcılık yapmayacak, bütünlüğünü bozmayacak ve ortaklaşa bulunacak güvenlik çözümlerini elbette ararız. Ancak Adliyelerdeki güvenliğin zaafı Avukatlar değildir.

Avukatlar; bir Hâkim, Bir Cumhuriyet Savcısı gibi yargı görevi gören meslek mensuplarıdır. İnsanların yaşam hakkı, hukukun üstünlüğü, hak ve özgürlükleri için canını yitiren onca meslektaşımız varken bu saldırıdan Avukatlara pay çıkarmak; sorumluluğun üstünü örtmektir. Olayla ilgisi olmayan Avukatların hedef haline getirilmesini hukuk camiası, mesleğimizin onurlu insanları ve Ülkemiz kabul etmeyecektir.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz