Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba

Hatay’ a yarayacak…

19 Eylül 2009 Cumartesi, 17:27
Hatay’ a yarayacak…

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Türkiye ve Suriye gümrüklerinde vize uygulamasının kaldırılmasının çok doğru ve yerinde bir karar olduğunu belirterek, ”Bundan sosyal ve ekonomik olarak en fazla Hatay yarayacak” dedi.
 
Vali Lekesiz, yaptığı açıklamada, iki ülke yöneticilerinin cesurca aldıkları kararın diğer komşu ülkelere de örnek teşkil edeceğini söyledi. Zaman kaybı ortadan kalkacak Bölge insanının vize işlemleri için Suriye’nin konsolosluğunun bulunduğu Gaziantep’e gittiğini, bunun zaman ve ekonomik kayıplara neden olduğunu ifade eden Lekesiz, ”Vizenin kaldırılmasından sosyal ve ekonomik olarak en fazla Hatay yararlanacak.
 
Hatay’ı merak eden ve görmek isteyen turistler, 60 kilometre uzaklıktaki Suriye’ye de gitmeyi arzulayacaklar. Bundan kentimizin esnafı ve diğer yatırımcıları karlı çıkacak. Böylece her iki ülkenin turizm gelirleri de artacak. Dileyen Cilvegözü Gümrük Kapısı’ndan şam’a Halep’e gidecek. Yayladağı Gümrük Kapısı’ndan da Suriye’nin sahil kenti Laskiye’ye gidecek” dedi.
 
Vizenin kaldırılması nedeniyle Hatay’ın yatırımcıların gözdesi olacağını öne süren Lekesiz, ”Havaalanındaki eksikleri tamamen gideriyoruz. Yakın gelecekte burası uluslararası statüye kavuşacak. Ayrıca 5 yıldızlı otellerin sayısı artıyor. Benzer kültür ve geleneklere sahip dost ve kardeş ülke Suriye ile her alanda ilişkilerimizi geliştireceğiz” diye konuştu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz