Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Hatay’ a hizmet kesintiye uğruyor…

13 Nisan 2013 Cumartesi, 20:44
Hatay’ a hizmet kesintiye uğruyor…

üreten şehirlerin dinamikleri Hatay’ı anlattı: Hatay’ın kalkınması için mücadele şart. Antakya Organize Sanayi Bölgesi ev sahipliğinde Dünya Gazetesi yazarlarını ağırlayan Hatay’ın önde gelen dinamikleri, yıldızı parlayan Hatay’ın sorunlarıyla birlikte önümüzdeki günlerde yapılması gereken ve hedefleri ele aldılar.
 
“üreten şehirler Anlatıyor” projesi kapsamında Türkiye’nin illerini gezen Planlama Uzmanı ve Dünya Gazetesi köşe yazarı Dr. Rüştü Bozkurt ile Yazı ışleri Müdürü ıbrahim Ekinci, Antakya OSB’deki toplantıda, Hatay’ın önde gelen STK temsilcileriyle Hatay’ın genel sorunları ve çözüm önerlerinin yanında son günlerde gündemden düşmeyen Ortadoğu krizini de görüştü.
 
Antakya OSB Başkanı Tashih Kabaali, ATSO Başkanı Hikmet çinçin, HASıAD Başkanı Gülay Gül, HAGıAD Başkanı Aydın Toksöz, OSB Müdürü Ali Muratoğlu ile Antakya OSB Yönetim kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda, 2023 hedefi üzerinde duran Antakya OSB Başkanı Tahsin Kabaali, OSB’ye yeni kazandırılan alanlardan en kısa zamanda 200 dönümlük alanı yatırımcılara tahsis etmeye çalıştıklarını söyledi.
 
Kabaali: OSB’iyi güçlendirmek zorundayız
 
Göreve seçildikleri günden itibaren şeffaflık ilkesini temel alarak bir yönetim modeli oluşturmayı hedeflediklerini ifade eden Kabaali, 2023 yılı hedeflerinin 300 firma, 30 bin istihdam ve 1 milyar Dolar ihracat olduğunu, kendi enerji ihtiyaçlarını da enerji santralleri kurmak için fizibilite çalışmaları yaptıklarını söyledi.
 
ATSO Başkanı Hikmet çinçin ise, ısrail barışını düşündükleri bir zamanda Suriye krizinin başlamasıyla Hatay’ın temel sorununu Ortadoğu krizine dönüştürdüğünü, bu yönüyle başta Hatay olmak üzere, sınır illerine de kayıplar ödettirdiğini savundu.
 
çinçin: Tünel Projesinin katkısı büyük
 
çinçin, önümüzdeki süreçte Amanoslardan Gaziantep ve Hassa’yı, ıskenderun limanına bağlayacak Tünel Projesinin Hatay’a önemli katkılar sağlayacağını ifade ederek, Ortadoğu’da her gelişim ve değişimin Hatay’ı etkileyeceğinin altını çizdi.
 
HASıAD Başkanı Gülay Gül de konuşmasında, devletin Hataylı sanayici ve işadamlarına yönelik iyileştirme ve teşvik konularında ağırlık vermesi gerektiğini ifade ederek, sürekli aldığından fazlasını veren Hatay’ın ihracat pazarlarındaki çekilen sıkıntılardan yakındı.
 
Gül ayrıca, Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki ara alanla ilgili taleplerini ilgili makamlara ilettiklerini de belirterek, ekonomik kayıpların giderilmesine yönelik çalışmalar yapılmasının gerektiğini söyledi.
 
HAGıAD Başkanı Aydın Toksöz ise, Suriye’ye yapılan ihracatın Türkiye açısından çok önemli olmadığını, temel konunun Suriye üzerinden Ortadoğu’ya yapılan transit geçişlerle önem arz ettiğini belirterek, Hatay’ın marka değer çalışmalarının kesintiye uğradığını söyledi.
 
Her ilin sorunlarıyla birlikte çözüm önerilerini de tespit ederek, kamuoyuna gerekli bilgileri sunmaya çalıştıklarını söyleyen Dünya Gazetesi’nden Bozkurt ve Ekinci, bir araya getirilen bilgilerin bölgeye, bölge yöneticileri ve insanlarına katkı sağladığına inandıklarını vurguladı.
 
Dünya Gazetesi Hatay Temsilcisi Esra Birgenç ile Hatay Güney Rüzgârı Dergisi Sahibi Mehmet Ali Solak’ın da katıldığı toplantıda, Suriye’deki karışıklık nedeniyle yaşanan ciddi ekonomik kayıplar, Hatay’ın tarım, ticaret ve turizm potansiyelleri, enerji yatırımları ele alındı.
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz