Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

hastanede mi aynı kader de …

02 Şubat 2012 Perşembe, 09:29
hastanede mi aynı kader de …

Yılmaz, “Kampüs Hastane yapılmak istenen yerin, Amik Gölü Havzasının bir uzantısı olması hasebi ile yoğun yağış alan ilimizde ileride havaalanı gibi sulak bir alana dönmeyeceğini kim garanti edebilir? Buradan bu konunun gerek politik gerekse bürokratik tüm paydaşlarını uyarıyoruz ve diyoruz ki; Hava Limanı bugün nasıl Yat Limanına dönüştü ise yapılacak olan Kampus Hastanenin de Deniz Hastanesine dönüşmesi muhtemel gözükmektedir. Bile bile lades olmanın getirisinin ne olduğunu, bu durumdan kişisel fayda bekleyen menfaat grupları tüm Hatay halkına, izah etmelidir

 

 

 

 

.”Bask Hatay ıl Temsilcisi Metin Yılmaz, yoğun yağışlar nedeniyle sular altında kalan havaalanıyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, “Bir Haftadan bu yana Trajikomik bir olayı başta ülkemiz ve Yerel kamuoyu olarak hep beraber izliyoruz. Malumunuz üzere büyük tören ve şatafatlı gösterilerle hizmete açılan Hatay Hava limanının bugünlerde Deniz Yat Limanını aratmayan bir hale bürünmesine şahitlik etmekteyiz.”dedi.
 
 
Ekosistemlerde her bölgenin kendine has jeomorfolojik ve hidrostatik yapısı olduğunun altını çizen Yılmaz, Hava limanının yapıldığı alanın aslında geçmişte kurutulan ve hala da kurutulmak için azami gayret sarf edilen Amik Gölü’nün tam ortasına denk gelen bir yer olduğunu söyledi.
 
 
 
 
 
 
Yılmaz, yine geçmiş dönemde bu konuda yayınlanmış olan ancak daha sonraları siyasilerin oyuncağı olarak bürokratik elitler tarafından metazori olarak değiştirilen çevre Etki Değerlendirme (çED) raporlarına rağmen göçmen kuş sürülerinin dinlenti alanı olan, toprak tabanının yer yüzeyi suları bakımından çokça zengin olduğu bu bölgeye Hava limanı yapılmasının hangi izan ve bilimsel akla sığdığını belirterek şöyle devam etti;

 

 

 
“bir gerçeği bir skandalı daha açıklamak istiyorum, şöyle ki peki Kampüs Hastane yapılmak istenen, hatta geçmiş günlerde Vali M. Celalettin Lekesiz’in talimatı ile o bölgede konunun paydaşı olan bürokratların içtimaa çağrılıp, keşif çalışmaları yaptırılan bölge için ne demek lazım? Bu alanın tarımsal vasfı olan 1.sınıf Mera Arazisi olduğunu sizlere daha önce söylemiş hatta bu konuda çeşitli teknik uyarı içerikli açıklamalar yapmış idik.

 

 

 
 Kampüs Hastane yapılmak istenen bölgenin de aslında geçmişteki Amik Gölünün Güney Doğu kıyı uzantısı içerisinde olduğunu biliyor musunuz? Göz göre göre Beytül Malın zarara uğratılması kime ve neye hizmet eder? Kampüs Hastane yapılmak istenen yerin Amik Gölü Havzasının bir uzantısı olması hasebi ile yine yoğun yağış alan ilimizde ileride sulak bir alana dönmeyeceğini kim garanti edebilir?

 

 

 

Buradan bu konunun gerek politik gerekse bürokratik tüm paydaşlarını uyarıyoruz ve diyoruz ki; Hava Limanı bugün nasıl Yat Limanına dönüştü ise yapılacak olan Kampus Hastanenin de Deniz Hastanesine dönüşmesi muhtemel gözükmektedir. Bile bile lades olmanın getirisinin ne olduğunu tüm Hatay halkına,  bu durumdan kişisel fayda bekleyen menfaat grupları çıkıp izah etmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

”Daha önce de açıklamalarda bulunduğunu, Kampus Hastane yapılmak istenen bölgenin Küçük Dalyan beldesi üzerinden geçen ana fay kırıkları üzerinde olduğunu da belirten Yılmaz, “Buradan yine tekrarlıyorum; Devleti bile bile zarara uğratmanın hesabı elbet bir gün sorulur. Bu ülkede nice bakanlar, valiler, paşalar ve daha nice Olimpos uluları olan bana bir şeycikler olmaz diyenler bakınız ülkemin hapishanelerini boylamışlardır. 

 

 

 

Gözümüzün önünde bir abide-i gerçek olarak duran Hava Limanı meselesinde ki gibi kampüs hastane projesinin de aklıselim bir çerçeve içerisinde tekrar gözden geçirilmesini, konunun gerek siyasi gerekse bürokratik taraflarından talep ediyoruz.

 

 

 

 

 

Bu konu ile ilgili bir sivil toplum kuruluşu olarak her türlü yardıma hazırız. Yeter ki diyalog samimiyeti ve dürüstlük ilkesi göz ardı edilmesin ve Sağlık bakanı Recep Akdağ’a gösterilen 270 dönüm arazinin fay hattının geçmediği suların basmayacağı ve herkesin rahatlıkla ulaşabileceği yeni toki mevkiine yapılmasını ve tekrar programa alınmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz