Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Hastalıkları önlemede sınıfta kaldık!…

23 Şubat 2013 Cumartesi, 14:57
Hastalıkları önlemede sınıfta kaldık!…

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Türkiye’de ve Hatay’da “Domuz Gribi” vakalarının arttığında dikkati çekerek, bu konuda TBMM’de Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na soru önergesi sundu. Ediboğlu, yazılı soru önergesinde, şunları kaydetti:
 
“ülkemizde Aralık ayından bu yana görülen ve H1N1 virüsü adı verilen ve halk arasında “domuz gribi” olarak adlandırılan vakalarda ciddi oranda artış yaşandığı belirtilmektedir. Hatay ilimizde ise, H1N1 virüsü ile birlikte kızamık vakalarında da artış gözlenmektedir.
 
öte yandan; 2012 yılı Dünya Sağlık örgütü (WHO) raporlarına göre bazı ülkeler ile ülkemizin demografik göstergelerinin karşılaştırıldığı tanımlayıcı bir çalışma yapılmıştır. Demografik göstergeler, nüfus büyüklüğünden kaynaklanan farklılıkları ortadan kaldırıp, gerçekte var olan farklılığın saptanmasını sağlamakta kullanılmıştır.
 
Bu çalışma ile Avrupa Birliği ile Türkiye arasında,  uyum sürecinin başladığından günümüze kadar,  birliğe üye ülkeler ve diğer ülkelerle ülkemiz arasında demografik göstergeler açısından kıyaslamalar yapılmaktadır. Bu verilere göre, gelişmekte olan ülkeler arasında yer almakta olan Türkiye’nin, yaklaşık 75 milyon nüfusu, % 1,13 nüfus artış hızı, erkeklerde 72, kadınlarda 77 yıl olan doğumda yaşam beklentisi ve % 69 oranında kentsel nüfusu ile hızla gelişen bir ülke konumunda olduğu belirtilmektedir.
 
Ancak; gelişmiş ülkelerle ülkemiz arasında sağlık düzeyi ölçütleri açısından en büyük farklılık ölüm hızlarında görülmektedir. Bebek ölüm hızımız gelişmiş ülkelere göre yaklaşık 6-9 kat, beş yaş altı bebek ölüm hızımız 5-7 kat, anne ölüm hızımız ise 4 kat fazladır.
 
Sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi ele alındığında ülkemizin demografik göstergeleri hiç de iyi düzeyde değildir.  Hastanelerin güzel binalar şeklinde yapılması, fiziki yapılarının büyük olması, modern bir görüntü kazanmaları elbette önemli gelişmelerdir. Ancak Dünya Sağlık örgütünün gelişmişlik kriterleri arasında bu tür değerlendirmeler ölçüt olarak kabul edilmemektedir.
 
Görüldüğü gibi ülkemiz son 10 yılda dışarıdan gözlemlendiğinde, ölümü önlenebilir hastalıklar (enfeksiyon hastalıkları), bebek ve anne ölümleri ile aşıyla korunabilir hastalıkları önleme hususunda ve yaşam kalitesini düzeltme açısından sınıfta kalmıştır. Bu çerçevede;
 
1-)  ülkemizde son bir yılda kaç adet H1N1 (domuz gribi) ve kızamık vakası tespit edilmiştir?  Hatay, Adana, Osmaniye,  Kilis, G. Antep ve ş.Urfa illerinde ayrı ayrı son bir yılda kaç adet H1N1 (domuz gribi) ve kızamık vakası tespit edilmiştir? ülkemizde bu tip kaç ölüm vakası tespit edilmiştir?
2-) Bakanlığınızca olası salgın ihtimaline karşı ne gibi önlemler alınmıştır?
3-) Daha önce alınan aşılar kullanılabilecek durumda mıdır?
4-) Bilindiği gibi Türkiye’den yurt dışına çıkmadan önce,  gidilecek ülkenin sağlık koşulları dikkate alınarak ön tedbir amaçlı seyahat edecek şahıslara, 10’a yakın farklı aşı yapılması zorunluluğu vardır. Hal böyle iken 2 yıldır savaşın yaşandığı kapı komşumuz Suriye’den yapılan giriş ve çıkışlarda kontrollerin yeterli düzeyde olmadığı, bu uygulamanın göz ardı edildiği ve gerekli tedbirlerin alınmadığı bellidir. 
 
Kaldı ki; Dünya Sağlık örgütü savaşın yaşandığı bölgelerde salgın hastalıkların artacağını bildirmekte ve o bölgelerdeki önlemlerin artırılmasını tavsiye etmektedir.  Bu durumda Bakanlığınızın bütün belirtilen önlemleri almaması,  son iki yıldır bölgemizde ve ülkemizde meydana gelen bulaşıcı hastalıkların artışında rol oynamış mıdır? Böyle bir sonucun sorumlusu doğrudan Bakanlığınız mı olmaktadır? Eğer önlem alındıysa,  bu tedbirleri yeterli buluyor musunuz? özellikle Suriye ile olan hudut kapılarında kontrol noktaları oluşturulmuş, termal kameralarla vücut ateş ölçüm takipleri yapılmış mıdır? Yapılmamış ise yapmayı düşünüyor musunuz (önceki yıllarda bu uygulama yapılmaktaydı)?”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz