Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

Hassa için Master Plan Çalışması

24 Haziran 2014 Salı, 12:41
hassa_masterplan_asyagazetesi

İlimiz Hassa ilçesinde bulunan 41.000 dönüm alanda, ulusal ve bölgesel kalkınma hedefleri ile uyumlu, doğru sektörlerin araştırılması ve bu sektörlere yönelik altyapı ve üstyapı ihtiyaçlarının planlanması amacıyla “master plan çalışması” yürütülüyor.

Söz konusu master plan için yapılacak çalışmalara esas olacak hizmet alım şartnamesi Hatay Valiliğinin öncülüğünde ilgili kurumlarla birlikte taslak olarak hazırlandı. Şartnamenin hazırlanmasında Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile ilgili Bakanlıkların da görüş ve önerileri alındı.
Bu çerçevede; söz konusu bölgenin ekolojik, ekonomik ve sosyo-kültürel koşulları gözetilerek gerekçeleri ile birlikte potansiyel yatırım sektörlerinin ve ölçeklerinin belirlenmesi ve bu yatırım alanlarına yönelik ulaşım, enerji, çevre, altyapı ve insan kaynakları ihtiyaçlarını ortaya koyan ve takip etmeye değer olgunlukta bir yol haritası hazırlanacak.
Buna göre; söz konusu bölgenin endüstri bölgesi veya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) alanı olarak ilan edilmesi için Kanunlar çerçevesinde gerekli çalışmalar yapılacak.
Konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay’ın; iklimi, coğrafi yapısı, ulaşım altyapısı ve ticaret potansiyeli ile ülkemizin gelişmekte olan yatırım merkezleri arasında yer aldığını kaydetti.
Lekesiz, Hatay’ın ulaşım altyapısının, Hassa-Dörtyol karayolunun tünel geçişli olarak ulusal yatırım programına alınması ile rekabet gücünü artırdığını, bu durumun ilimizin ve Hassa ilçemizin yatırım cazibesini daha da artırdığını ifade ederek, Hassa ilçesindeki yatırım alanlarında enerji, tarım ve sanayi sektörlerine yönelik yeni yatırımların yapılmasının, bölgesel kalkınmayı hızlandıracağını vurguladı.
Hassa İlçesi Öncelikli Yatırım Sektörleri Master Planı işinin ihalesinin Ağustos 2014’de yapılması ve çalışmanın yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz