Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Harita ışimiz Değil…

01 Nisan 2010 Perşembe, 11:37
Harita ışimiz Değil…

Suriyeli Gazeteciler, Paris Turizm Fuarındaki Suriye Standında Suriye’nin Hatay’ı Kendi Sınırları ıçerisinde Gösterdiği Haritayla Birlikte Oluşan Krizi ıki ülkenin Politikacılarını ılgilendirdiğini Söylediler. şam Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Murat Rustüm ve Yönetim Kurulu üyeleri Antakya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.

Ziyarette Rustüm, geçtiğimiz günlerde sona eren Paris Turizm Fuıarında açılan Suriye standındaki haritada Hatay’ın Suriye sınırları içerisinde gösterilmesi hakkındaki düşüncelerini soran meslektaşlarına bu harita krizinin politik bir kriz olduğunu, bu sorunun yıllardır yaşandığını ve çözümün ancak iki ülke siyasetçileri tarafından sağlanabileceğini söyledi.

 Suriye ve Türkiye arasında uygulanan vize muafiyetinin son derece önemli bir adım olduğuna da değinen Rustüm, “Suriye ile Türkiye arasında ortaklaşa yapılan çalışmalar arttırılmalıdır. ıki ülke arasında kurulan köprüler genişletilmelidir.” dedi.

Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu ise Suriye ile Türkiye’nin sadece iki komşu ülke olmadığının altını çizerek “Suriye ve Türkiye, iki komşu ülke olmaktan daha da öte kardeş ve akraba iki ülkedir. Geçmişte yaşanan siyasi sorunların yerini sıfır sorun ile iyi ilişkilerin alması da sevindiricidir. ılişkilerimizi siyasi ve kültürel alanlarda genişletmeliyiz. Bu noktada iki ülke arasında yapılan Dostluk Barajı da önemli bir gelişmedir. Suriyeli ve Türkiyeli gazeteciler bölgesel sorunlar konusunda ortak hareket etmelidir” diye konuştu.

Ziyarete şam Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Murat Rustüm’ün yanı sıra şarit-Yazar Suat Hoca, Nur Accan, Gazeteciler Abdullah Elbaş, Hamzi Elçi, Mehmet Ganim ve Mehmet Bessum katıldı.
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz