IŞİD’li oldukları değerlendirilen 30 kişi kaza yaptı…

04 Ekim 2015 Pazar, 14:32

SURİYE’DEN KAÇARAK HATAY’A GİRİŞ YAPAN IŞİD ÜYESİ OLDUKLARI DEĞERLENDİRİLEN 30 KİŞİLİK BİR GURUP HARBİYE’DE KAZA YAPTI… OLAY YERİNDE GERGİNLİK SABAHA KADAR SÜRDÜ…

SURİYE’DEN KAÇARAK HATAY’A GİRİŞ YAPAN IŞİD ÜYELERİ HARBİYE’DE KAZA YAPTI… OLAY YERİNDE GERGİNLİK SABAHA KADAR SÜRDÜ…

Hatay’ın Defne İlçesine bağlı HARBİYE Mahallesi’nde 3 Ekim 2015 saat 23:30 civarlarında trafik kazası meydana geldi. ‘Dükkân Ğabbud’ mevki; semt pazarı önü ana yolunda Suriye’den Yayladağı’na geçen ardından HARBİYE tarafına intikal eden sahte plakalı bir Transit (31-ZA 532) araç kaza yaptı. 31-ADC 44 ve 31 F 3532 Renault marka araçlarında karıştığı esrarengiz kaza görenleri hayrete düşürdü.Araçlarda Arapça konuşan IŞİD üyesi olduğu tahmin edilen şahıslar, araçtan fırlayıp dağıldılar.

Çok sayıda mahalle sakini olay yerine gelerek yaralılara yardım etmek istedi. Ancak kaza yapanların IŞİD militanı olduğu zannedilince mahalleli duruma tepki gösterdi. Görgü tanıkları; “Yardım etmek istediğimizde; Harbiye’de olduklarını öğrenen kişiler ara sokaklara kaçmak istedi bu da Işid üyesi oldukları ihtimalini güçlendirdi.” Şeklinde görüş bildirdi.

Kaza yapanların Rusya’nın saldırılarını yoğunlaştırdığı Suriye’den kaçan IŞİD militanları olduğu iddia edildi.

30’a yakın IŞİD militanı oldukları öngörülen kişiler ellerinde çantalarla bölgedeki okulda (Selahattin Güzel İlkokulu)saklandı.  Olay yerine çok sayıda çevik kuvvet ekibi intikal etti.

Rusya’nın Suriye’de IŞİD başta olmak üzere tüm terörist guruplara başlattığı operasyonlardan sonra IŞİD üyesi olduğu düşünülen ve Türkiye’ye doğru geçen kişiler Harbiye’de kaza yaptı. Işid üyesi olduğu ileri sürülen 30’a yakın kişi zırhlı araçlarla olay yerinden uzaklaştırıldı.

Tekfirci terörist oldukları ileri sürülen kişilerin polis tarafından nereye götürüldüğü bilinmiyor.  Bu arada kaza yapan aracın ön ve arka plakasının farklı olduğu gözlerden kaçmadı.

Olay yerinde gerginlik sabaha kadar sürdü.

+++++++++++++++++++

Esrarengiz Araç Harbiye’de Kaza Yaptı: Ortalık Savaş Alanına Döndü

Hatay’ın Defne İlçesi’ne bağlı Harbiye Mahallesi’nde önceki gece Yayladağı istikametinden Antakya istikametine giden ve farklı plakaları olan özel bir minibüs Harbiye Atatürk Caddesi’nde(Abbud Dükkânlarının önü) kaza yaptı.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre kaza önceki gece saat 23:30 civarında meydana geldi. Yayladağı istikametinden Antakya istikametine doğru giden 31 ZA 132 plakalı minibüs 31 ADC 44 plakalı otomobil ile 31 F 3532 plakalı otomobile çarptı. Kaza sonrası minibüsün içerisinde Suriye uyruklu yaklaşık 25 kişinin olduğunu iddia eden vatandaşlar kaza sonrasında bu şahısların araçtan inerek ara mahallelere kaçmaya çalıştığını ifade ettiler. Kaçan kişilerin yakalanması için Harbiye halkı olayın meydana gediği yere akın etti. Kaza yapan minibüsün içerisinden kaçanlardan 8 kişi Harbiye halkı tarafından yakalandı. Olay yerine gelen polis ekiplerine teslim edilen 8 kişi Harbiye Selahaddin Güzel İlköğretim Okulunda polis nezaretinde tutuldu. Kaçan diğer şahısların yakalanması için çalışma başlatan polis ekipleri 7 kişiyi daha yakaladı. Suriyeli şahısların polis tarafından korunduğunu iddia eden vatandaşlar yaşanan bu duruma sert tepki gösterdi.

Polis ile vatandaşlar arası kısa süreli arbede yaşanmasıyla birlikte olay yerine çok sayıda çevik kuvvet ekibi sevk edildi. Bu esnada polis ekipleri okulda tuttukları 8 kişiyi polis aracıyla trafik akışının tersine doğru güçlükle uzaklaştırdı. Olay yerine gelen Hatay İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ olayları yatıştırmaya çalıştı. Yaşanan bu duruma sert tepki gösteren Harbiyeli vatandaşlar gazetemiz aracılığıyla yetkililere seslenerek;

“Farklı plakaları olan bir araç nasıl oluyor da polisin 24 saat yol güvenliği aldığı yerden girebiliyor? Polis kontrol noktasında bizim araçlar didik didik aranırken siyah camlı, farklı plakaları olan ve plakasının boyası silinmiş, içerisinde ne oldukları belli olmayan şahısları taşıyan minibüsün hiçbir kontrol noktasında durdurulmamasını anlamış değiliz. Yoksa bu şahıslar polis kontrolü altında mı yolculuklarını yapıyorlar? Daha önce de buna benzer iki olay olmuştu. Güvenlik bizden sorulur diyen polis ekipleri sadece bizim araçlarımızı mı arıyor? Bizler yaşanan bu olaylardan dolayı rahatsız oluyoruz.

Daha önceleri de bu tarz olayların yaşanmayacağını ve sınırların güvenlik altına alınacağını dile getiren yetkililerin verdikleri sözleri yerine getirmediklerini görüyoruz. Daha önce ki olaylar sonrasında özellikle Harbiye’de belirli yerlerde güvenlik noktalarının oluşturulacağını ve bu güvenlik noktaları sayesinde bu tarz olayların bir daha yaşanmayacağını belirten yetkililer neden sadece bir hafta bu uygulamayı yaptı? Bizleri susturma politikası mı bu? Ayrıca sınırlarda yaşanan çatışmaların şiddetlenmesiyle birlikte daha sıkı bir güvenliğin olması gerekirken neden sınırlar güvensiz ve şüpheli araçların geçişine izin veriliyor? Bizler yetkililerin konuya bir an önce duyarlılık göstermelerini istiyoruz” diye serzenişte bulundular.

Yaşanan kazanın ardından valilik açıklamada bulundu.

Hatay Valiliği resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, ‘’ Bazı basın yayın organlarında Harbiye Bölgesinde DAEŞ terör örgütüne mensup kişilerin yakalandığını ve bu duruma halkın tepki gösterdiğine dair haberler yer almıştır. Bu iddialar asılsız olup, söz konusu olay ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

  1. 03 Ekim 2015 Cumartesi günü İlimiz Defne İlçesi Harbiye Mahallesi Pazar Yeri mevkiinde trafik kazasına karışan bir minibüs ile aynı gün durumundan şüphelenilerek durdurulan diğer iki minibüs içinde ülkemize yasadışı giriş yaptıkları anlaşılan 19’u erkek, 14’ü kadın ve 25’i çocuk olmak üzere toplam 58 Suriye uyruklu şahıs, Polis tarafından yakalanmıştır.
  2. Üç ayrı olayda yakalanan şahısların, Suriye’de süren iç savaştan kaçmak maksadıyla giriş yapan Suriyeli aileler olduğu anlaşılmış, yakalanan şahıslar ifadelerinin alınmasının ardından gerekli işlemler yapılmak üzere İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edilmiştir.
  3. Olayda kullanılan üç araç ve sürücülerine izinsiz yolcu taşımaktan toplam 5.974 TL idari trafik cezası uygulanmış, ayrıca her üç araca da suçta kullanılmış olması nedeniyle ilgili Mahkemece el konulmuştur.
  4. Söz konusu araçları kullanan ve ilimiz nüfusuna kayıtlı 3 şahıs hakkında Göçmen Kaçakçılığı suçundan adli işlem başlatılmıştır.’’

Öte yandan Valilik açıklamasında kazaya karışan minibüsün ön ve arka plakasının farklı oluşuna ilişkin bir açıklama yer almadı.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz