Harbiye için çalışmalar sürüyor…

27 Ocak 2015 Salı, 11:31

Defne Belediyesi Harbiye’de turizme yönelik faaliyet gösteren esnaf ve işletme sahipleriyle Harbiye Boğaziçi tesislerinde gerçekleştirilen ortak akıl toplantısında bir araya geldi.
Toplantıya çok sayıda esnaf ve işletmeci yanı sıra Kent Konseyi ve inşaat mühendisleri odası başkanı Selim Harbiyeli, Mimarlar Odası temsilcisi Mustafa Özçelik, Büyükşehir belediyesini temsilen Hasan Hamidoğulları, Belediye meclis üyeleri ve Defne Belediyesi yetkilileri katıldı.
Katılımcılara Harbiye’nin turizm alanlarını ve mevcut durumunu gösteren slayt gösterimi sunuldu ardından aynı slayt gösteriminde bu konuda Türkiye’de başarılı olmuş cadde ve sokaklardan örnekler gösterildi.
Defne Belediye başkanı Dr. İbrahim Yaman slayt sunumu ile birlikte yaptığı konuşmasında Harbiye Ürgen caddesindeki toprak kaymasıyla ilgili yaptıkları çalışmalarla hakkında “ göreve geldiğimizde ilk el attığımız konulardan biri olan Ürgen caddesindeki heyelanın önlenmesi konusunun ne yazık ki sandığımızdan çok daha büyük bir sorun olduğunu gördük. İlk iş olarak geçmişte yapılmış çalışmaları toparladık, bunların dışında Prof. Dr. Galip Yüce ve ekibine ayrı bir çalışma yaptırdık. Çıkan sonuç raporları sorunun belediyenin imkânları ölçüsünde çözümünün kalıcı bir çözüm olmadığı yönünde oldu.
Bu konuyla ilgili olarak başta Büyükşehir Belediyesi, Devlet su işleri, Hatsu gibi kurumlarla ortak bir çalışma yürütmemiz ve Harbiye Mahallemizi turizmde hak ettiği noktaya taşımamız gerekiyor. Bu konuda tüm kurumlarla koordine halinde çalışıyoruz.” Dedi.
Harbiye ile ilgili olarak bölge insanın hassasiyetlerine dikkat çeken Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman“Hayalimizdeki Harbiye görünümüne kavuşabilmemiz için alınacak tedbirlerin yanı sıra burada yatırım yapan işletme sahiplerimize de bir takım görevler düşüyor. Bizler bu konuyla ilgili olarak Türkiye’de uygulanmış birçok cadde ve sokak örneğini siz esnaf ve işletmecilerimize slaytlarla gösterdik. Şimdi şu soruya hep birlikte cevap vermemiz gerekiyor “bu halde mi kalmak istiyoruz yoksa karakteri olan, belli standartları olan bir caddemiz mi olsun istiyoruz.” Dedi.
Defne Kent Konseyi Başkanı Selim Harbiyeli “Sayın Belediye Başkanımıza belediyeciliğe yeni bir anlayış ve tarz kattığı için teşekkür ediyoruz, Sorunların kamuoyuyla paylaşılması ve ortak akıl ortaya koyulması konusunda seçildikleri günden buyana ciddi bir irade sergiliyorlar. Defne Belediyesi yasanın kendilerine tanıdığı yetkilerle uygulamalar yapmak yerine karşılıklı müzakere ve tartışma yoluyla en doğru kararı almak için çaba sarf ediyor. Halkımızın bu çabayı gördüğünü ve takdir ettiğini bilmek hepimize güven veriyor” dedi.
Toplantıya katılım sağlayan esnaf ve işletme sahipleri kamuoyu ile sorunu paylaşan kendilerinin görüş ve önerilerine değer veren Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman’a teşekkürlerini iletti. İlk kez böyle bir toplantı düzenlenmesi konusunda belediyeden gelen talep ve çağrı üzerine toplandıklarını ifade eden katılımcılar belediyenin her kararında birlik ve beraberlik içerisinde olmak konusunda hem fikir olacaklarını ifade ettiler.
Yapılan toplantıda Ürgen Caddesi, Hidro havuzu ve şelalelerle ilgili olarak gelişmeleri takip etmek ve kurum ve kuruluşlarla iletişimi sağlamak üzere bir kurul oluşturulmasına karar verildi. Gönüllülerden oluşturulan kurulu Yıldırım Kababıyık, Refik Sumakoğlu, Medyan Aslanyürek, Fikret Duman ve Süleyman Ezer adlı işletme sahipleri oluşturdu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz