Hanna Deresi kış gelmeden ıslah edilmeli…

06 Eylül 2015 Pazar, 12:00

Defne’de Hanna Deresi alarm veriyor. Gerek içinde biriken molozlar, gerekse de yıkılan istinat duvarlarıyla dere biran önce ıslah edilmeyi bekliyor… Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda Hanna Deresi’nde DSİ (Devlet Su İşleri) tarafından örülen istinat duvarları, geçen kış mevsimindeki aşırı yağışlarda yıkıldı…

KIŞ GELMEDEN DERE MUTLAKA ISLAH EDİLMELİ…

Hatırlanacağı üzere kış mevsimlerinde meydana gelen yağışlarla kabaran ve çevresine büyük zararlar veren Hanna Deresi’nde yapılan ıslah çalışmaları kapsamında derenin her iki tarafına istinat duvarı örülmüştü. Aradan geçen kısa zamanda yazık ki bu istinat duvarı yıkıldı. Duvarın çöküş sebebi özensiz işçilik mi, kalitesiz malzemeden mi kaynaklanıyor bilinmez ama istinat duvarının kış gelmeden mutlaka yeniden yapılması gerekiyor. Aksi takdirde aşırı yağışlarda bölgenin sular altında kalması kaçınılmaz.

İSTİNAT DUVARININ ÖMRÜ YALNIZCA BİR YIL SÜRDÜ

Devlet Su İşleri’nin yaptırdığı ihale sonucunda örülen istinat duvarları Hanna Deresi kenarında oturan vatandaşların yüreklerine su serpmişti ki, duvarın ömrü yazık ki bir kış sürdü. Duvarlar geçen kış ilk yağışta yıkıldı. DSİ’nin yaptırdığı istinat duvarlarının ömürlerinin bir kış mevsimi kadar sürmediğini öne süren vatandaşlar,  “Son yağışlardan sonra maalesef sözde yürüyüş için yapılan yol da, istinat duvarının çökmesi ve heyelan sonucunda yürünemez hale geldi.” Değerlendirmesini yaptılar.

İŞTE DEVLETİN MALI DENİZ DEDİRTEN BİR OLAY

Çevre sakinleri “Bu kadar yüksek maliyetle yapılan duvarın ömrü bir kış mevsimi kadar sürmez mi? DSİ yetkililerine sesleniyoruz, yaptırdığınız duvarın sonucunu merak etmiyor musunuz? Geçmişte çevresinde bulunan okulları yıkan yerleşim yerlerini sular altında bırakan dereye; büyük maliyetlerle yaptırdığınız istinat duvarlarını lütfen bir gidip görür müsünüz?” sorularını soruyorlar.

OLASI BİR TAŞKIN FELAKETLE SONUÇLANIR

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan felaketlerin tekrar yaşanmaması için ilgililere seslerini duyurmak istediklerini kaydeden vatandaşlar, “Bundan sonra olası felaketlerin sorumlusu Hatay’ı yönetenler olacaktır. Biz kış gelmeden soruna dikkat çekiyoruz. Hanna Deresi’nin kabarması halinde ne zararlar verdiğini bilmeyen yoktur. Yetkililere sesleniyoruz, lütfen kış mevsimi öncesinde önlemler alınsın. Hanna Deresi; çevresini açıkça tehdit ediyor. Olası bir taşkın felaketle sonuçlanır.” ifadesinde bulundular.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz