Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Halkı Mücadeleye Çağırıyoruz…

03 Şubat 2012 Cuma, 16:36
Halkı Mücadeleye Çağırıyoruz…

Kar; Herkes eşit, nitelikli, ulaşılabilir yeterli ve parasız kamu hizmeti alabilmesi için mücadele ediyor. Halkımızı sağlığın ve sosyal güvenliğin piyasalaştırılmasına karşı birlikte mücadeleye ve GSS Yasasının geri alınması ve herkese parasız sağlık ve sosyal güvenlik hakkının sağlanması için mücadeleye çağırıyoruz.”

 

 

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) Kanunun yürürlüğe girmesiyle Halkların Demokratik Kongresi Antakya ıl Meclisi Adına konuşma yapan Bereket Kar; “1 Ekim 2008 tarihinde düzenlenen 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) Kanunu bir gasp yasası olarak yürürlüğe girmiştir. GSS ile devlet, sağlık ve sosyal güvenlik alanındaki sorumluluklarını üzerinden atarak, yurttaşının sırtına yıkmaktadır.

 

 

 

 

Bu yasayla, AKP Hükümeti tarafından, “paran kadar sağlık” politikası yasalaşmış bulunuyor.”dedi.Referandum ve genel seçim dönemlerinde oy kaybettireceği kaygısıyla ertelenen GSS’nin, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe konulduğunu ifade eden Kar, “Reform” adıyla halka yutturulmaya çalışılan bu yasanın sağlığı zehirlediğini ve kırıntı halindeki sosyal güvenliği yok ettiğini söyledi.9 Milyon 320 bin civarındaki yeşil kartlının SGK tarafından çözümsüzlüğün girdabına sürüklendiğini, kamu çalışanlarının GSS primi artık maaşlarından ödeneceklerine değinen Kar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca gelir tespiti yapılırken hiç bir sosyal güvencesi olmayanların, çalışan ya da emekli maaşı alan aile bireyine yüklendiğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Gelir Testi, Zulme DönüştüOcak ayından itibaren yapılmakta olan gelir testinin, halka zulme dönüştürdüğünü vurgulayan Kar; “çağ atladığından, yurttaşına daha rahat bir yaşam sağladığından, sağlıkta reformdan bahsederek övünen AKP Hükümeti; Kaymakamlık, SGK ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları önlerinde biriken yurttaşlara zulmetmeye devam ediyor. Sabahın köründe karda, soğuk ve yağmurda sıraya giren ve saatlerce kuyruklarda bekleyen yurttaşlarımız ne yapacağını bilmez durumdadır. özürlü, yaşlı ve hasta insanları perişan eden, insanlarımızı sağlıklarından eden bu uygulama ile sağlık ve sosyal güvenlik, devletin karşılaması gereken bir hak olmaktan tamamen çıkarılmaktadır.”şeklinde konuştu.
 
Yurttaş Aylık Prim ödemeye Zorlanıyor
 
 
Kar, GSS zorunluluğu kapsamında ne kadar prim ödeyeceklerini yapılacak olan gelir testi sonuçlarına göre aile içindeki kişi başına düşen aylık gelir tutarına bakılarak belirleneceğini vurgulayarak açıklamasına şöyle devam etti; “Geliri, asgari ücretin üçte birinden yani 295 TL’den az olan vatandaşların primleri devlet tarafından ödenecektir. Yani 296 TL geliri olan yurttaş zengin sayılmakta ve prim ödemeye mecbur kılınmaktadır. Asgari ücretin üçte biri yani 295,3 TL ile asgari ücret (886,5 TL) arasında olanların 35,4 TL, Geliri asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında olanlar 106,38 TL, Geliri asgari ücretin iki katından daha fazla olanlar ise 212,76 TL tutarındaki primleri kendileri ödeyecektir.”Aylık Geliri 296 TL Olan Zengindir
 
 
 
 
 
AKP Hükümetine göre aylık gelirinin 296 TL olanın zengin olduğunu belirten Kar, “Genel Sağlık Sigortası primini ödemeyen yoksul vatandaşların primlerini devlet ödeyecek” dense de, yapılan hesaplamalarda bu neredeyse imkânsız hale getirilmektedir. Oysa kanuna göre ancak bütün ay boyunca eline geçen para 295 TL’den az olanlar yoksul kabul ediliyor. Aylık geliri kişi başı 295 TL ve daha fazla olan bütün vatandaşlar her ay 35 TL ile 212 TL prim ücreti ödeyeceklerdir. Primini ödeyemeyenler sağlık hizmetlerinden faydalanamayacaklardır. “dedi.

 

 

 
Kar, GSS’de yapılan bu düzenlemelerle birlikte vatandaşlar için sağlık güvencesi artık ancak prim ödeme ile mümkün hale geldiğini “bir yurttaşlık hakkı olan sağlık hizmetinin  “paran kadar sağlık” kuralına dönüştüğünü söyledi.

 

 

 
Halkların Demokratik Kongresinin (HDK), Kamu hizmetlerinin ticarileştirilmesine ve piyasalaştırılmasına karşı olduğunun altını çizen Kar; “Herkes eşit, nitelikli, ulaşılabilir yeterli ve parasız kamu hizmeti alabilmesi için mücadele ediyor.  Halkımızı sağlığın ve sosyal güvenliğin piyasalaştırılmasına karşı ve GSS Yasasının geri alınması ve herkese parasız sağlık ve sosyal güvenlik hakkının sağlanması için mücadeleye çağırıyoruz.”dedi.Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz