Halkı Cezalandırmak Doğru mu…

17 Nisan 2014 Perşembe, 10:34

30 Mart yerel seçimleriyle Büyükşehir statüsüne kavuşan ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı seçen Hatay, bu demokratik seçiminden dolayı cezalandırılıyor.

Salı günü ilk defa toplanan Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nin AKP üyelerinin siyasi muhalefeti nedeniyle belediye hizmetleri verilemez hale geldi. Belediye çalışanlarına maaşları ödenemedi. Büyükşehir Belediyesine tahsis edilen norm kadroların göreve başlamasına siyasi nedenlerle engel olan AKP gurubunun tavrı Hataylıların tepkisini topladı.

Büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla tüm Hatay’a hizmet vermeye başlayacak olan Hatay Büyükşehir Belediyesi söz konusu hizmetler için personel ve bütçeye ihtiyaç duymakta. Fakat değil bu hizmetlerin yerine getirilmesi personelin maaşları bile ödenemiyor. Hatay’da yaşanan krizin nedeni ise Büyükşehir Belediye Meclisi’nin AKP üyelerini siyasi muhalefeti.
Bildiğiniz üzere Antakya Belediyesi, 30 Mart Seçimleri öncesi 22,5 km2 alana ve 223 bin kişiye hizmet veriyordu. Antakya Belediyesi’nin verdiği bu hizmetlere karşılık yıllık bütçesi 134 milyon 188 bin TL idi.

Ancak Hatay Büyükşehir statüsüne geçtikten sonra hizmet verilen alan 5816 km2, nüfus 1 milyon 503 bin kişi oldu. Yükü artan Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne Hatay Valiliği tarafından görevlendirilen personel sayısı ise sadece 1189 kişi oldu. Bunun üzerine Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı, ihtiyaç duyulan personelin temini için harekete geçti.

Büyükşehir Belediye Meclisi’ne ıçişleri Bakanlığı’nın tahsisi ettiği 3260 memur ve 1630 işçi kadrosu için teklifte bulunuldu.
Fakat Büyükşehir Belediye Meclisinde çoğunluğu oluşturan AKP’liler teklifi kabul etmeyerek erteledi.

Bu erteleme belde belediyelerinden Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne verilen işçilerin maaşlarını almasına da engel oldu. ıçişleri Bakanlığının belirlediği norm kadrolara AKP’lilerin karşı çıkması büyük tepki topladı. Erteleme nedeniyle belediyeye personel alınamadığı için hizmetler büyük ölçüde aksadı.
AKP’li üyelerin siyaseten muhalefet ettiği bir diğer konu ise bütçe.

Nitekim hâlihazırdaki mevcut bütçe ile zorlukla ayakta duran Büyükşehir Belediyesi acele olarak yeni bir bütçe hazırlamak zorunda. Fakat bütçeyi hazırlayacak elemanlar işe alınarak yetkilendirilemediği için bu mümkün olmuyor. Belediyenin işleyişini sağlayacak yürütme organı olarak nitelendirilen belediye sistemi kurulamıyor.

Daire başkanı statüsünde encümene üye ataması da AKP’li üyelerin oylarıyla reddedildiği için yapılamıyor. Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda elindeki personele de herhangi bir harcama yaptıramıyor. Bunun sebebi ise harca yaptırma yetkisi olan dire başkanlarının atanmaması.
Köyler başta olmak üzere büyükşehir belediyesi bünyesinde hizmet alması gereken yerler şuanda hiçbir şekilde hizmet alamıyor. Belediyecilik hizmetlerinin tamamı personel üzerinden yapıldığı için bu hizmetler durmuş halde.

Asıl tehlike ise Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen itfaiye ve kanalizasyon hizmetleri veren birimlerde. Bu birimlerde çalışan personel de Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi AKP’lilerin kadro teklifini reddetmesi nedeniyle şuanda yetkisiz durumda. Yani şuanda Hatay’da olası bir yangına müdahale edecek personel bulunamıyor.

Son süreçte dikkat çeken bir diğer konu ise; Valilik tarafından merkez ilçe Antakya Belediyesi’ne 50’den fazla mimar ve mühendis atanırken görev alanı yaklaşık yedi kat geniş olan Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne sadece 34 mimar ve mühendisin atanması.
Hatay halkına seçim döneminde büyükşehir oldukları için sevinmeleri gerektiğini söyleyen hükümet temsilcileri şuanda Büyükşehir Belediye Meclisi’nde halka hizmet götürülmesini engelliyor.

Hatay sevdasından bahsedenler, 1189 belediye personelinin evine ekmek götürmesine mani oluyor. öte yandan 1189 personel ile iş ve işlemlerini yürütemeyecek olan Büyükşehir’in yapılanmasını tamamlaması yine AKP’li üyeler tarafından engelleniyor.

Muhalefetin sağlıklı şekilde yapılmasına hiç kimsenin itirazı olmaz. Sağlam bir muhalefet iktidarın başarılı olmasının en büyük teminatıdır. Ancak görülüyor ki; demokratik seçiminden dolayı Hatay halkı cezalandırılmak isteniyor.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz