Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Halk Sağlığı Açısından Önemli…

18 Şubat 2010 Perşembe, 12:13
Halk Sağlığı Açısından Önemli…

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Hatay şube Başkanı Ahmet Sever, Danıştay 10 uncu dairesi, Tarım ve köy işleri Bakanlığı’nca hazırlanarak yürürlüğe giren “Bitki Koruma ürünlerinin Toptan ve Perakende satılması ile depolanması hakkında yönetmelik” ve değişikliklerinin, bitki koruma ürünleri bayilik veya toptancı izin belgesi verilecek kişilerde aranacak şartları belirten düzenlemesinin yürütmesinin durdurulduğunu bildirdi.
 
 Sever, yazılı açıklamasında, bu karar nedeniyle, sınava gireceklerde aranacak şartların belli olmadığı koşullarda, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın 25 Nisan 2010 tarihinde yapacağını ilan ettiği sınavın fiilen yapılamaz hale geldiğini ifade etti. Bu durumun, odalarının her platformda duyurduğu görüşlerinin haklılığını bir kez daha teyit edici nitelikte olduğuna dikkati çeken Sever, şöyle devam etti: “Yargı kararı, sürekli değişikliklerle içinden çıkılmaz duruma gelmiş olan yap-boz oyununa dur demiştir. özlük haklarımız ve halk sağlığı açısından büyük önem taşıyan çalışma alanında, durumun bu noktaya gelmesine neden olan gelişmeler şöyledir: ilk kez 11 Ekim 2007 tarihinde çıkarılan “bitki koruma ürünlerinin toptan ve perakende satılması ile depolanması hakkında yönetmelik” aradan dört ay geçmeden, 2 şubat 2008 tarihinde değiştirilmiş, ardından da 9 Haziran 2009 tarihinde ikinci değişiklik yapılmıştır.
 
ılk yönetmelikte mevcut bayii ve toptancılara ve yeni işyeri açmak isteyen mühendislere sınav zorunluluğu getiren Bakanlık, oda’mız önderliğindeki yoğun tepkiler üzerine, 3.5 ay sonra yaptığı değişiklikle mevcut bayilere yönelik sınav zorunluluğunu kaldırmış, yeni işyeri açacak ziraat mühendislerine sınavdan 80 puan alma zorunluluğunu korumuş, uzman olmayan kişilere de sınava girme yetkisi tanımıştır. ıkinci ve (şimdilik) son değişiklikle de, Yasa ve tüzüğe aykırı olarak bazı gruplar sınavdan muaf tutulmuş, uzman olmayan kişilere tanınan sınava girme hak ve yetkisinin sınırları genişletilmiş, başarı puanı da 60’a çekilmiştir. “ Yangından mal kaçırma” anlayışı içinde hazırlanan, zirai mücadele bayi olarak çalışan üyelerimizin hak ve yetkilerini görmezden gelen ve odamızın defalarca bilimsel- hukuki gerekçelerle karşı çıktığı yönetmelik, uygulama aşamasında skandal sonuçlar üretmiştir.”
 
ıLK KEZ YAPILAN SINAVA 2 BıN 319 Kışı KATILDI
Bu bağlamda, Bakanlıkça ilk kez 4 Ekim 2008 tarihinde yapılan zirai mücadele bayiliği sınavına 2 bin 319 kişinin katıldığını, ancak yalnızca 26 kişi 80 ve üzeri puan aldığını hatırlatan Sever, şunları kaydetti: “Sınavdaki başarı oranının skandal boyutundaki sonuçları, sınava girenlerin durumunu değil, sınavı düzenleyenlerin artık gizleyemeyecekleri kamu yararına aykırı amaçlarını ortaya koymuştur. Sınav başarı notunun 60’a çekilmesi sonrasında ise, 26 Nisan 2009 tarihinde yapılan sınava 1987 kişi girmiş, bu kez 271 kişinin sınavda başarılı olduğu duyurulmuştur. 5 bin 758 zirai mücadele ilaç bayiinden 4 bin 92’sinin ziraat mühendisi olduğu, geriye kalanı çeşitli meslek ve/veya meslek dışı kesimlerden oluşan bayilerin aralarında ilkokul mezunları ve hatta okur-yazarların bulunduğu bir ortamda, ziraat mühendislerine sınav zorunluluğu koymanın, kamu yararı ile bağdaşır bir tarafının olmadığı açıktır.”
 
YARGI KARARI BıR KEZ DAHA GöSTERDı
Sever, açıklamasının sonunda şu ifadelere yer verdi: “Hem mesleki haklarımız hem de halk sağlığı açısından çok önemli olan bir konuda, sektörle danışılma gereği hissedilmeden ve hem geçerli mevzuata hem de yargı kararlarına aykırı olarak yapılan düzenleme ve değişikliklerle yapboz oyununa döndürülen çalışma alanında, Danıştay’ın verdiği ara karar, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na, doğru düzenleme ve uygulama yapma konusunda bir şans vermiştir. Yargı ara kararı bir kez daha göstermiştir ki, Ziraat Mühendisleri Odası’nın haklı taleplerine kulak tıkayarak bir düzenlemenin yaşama geçirilmesi mümkün değildir. Hukuk sınırları içinde, odamız, meslek ve üye haklarını savunma ve geliştirme konusundaki ısrarlı ve kararlı tutumunu sürdürecektir. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası olarak, Yasa ve Tüzüğe uygun, özlük haklarımızı koruyucu, halk sağlığını temel amaç edinen bir anlayışta hazırlanacak bitki koruma ürünlerinin toptan ve perakende satılmasına yönelik Yönetmelik değişiklik hazırlığı, düzenlemeleri ve uygulamaları konusunda ilkeli işbirliğine açık olduğumuzu ifade ederiz.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz