Son Dakika
23 Mart 2018 Cuma

HAGİAD: İlimizde güvenlik sorunu var algısını yıkacağız…

24 Mart 2016 Perşembe, 11:03

Hatay Genç İşadamları Derneği, ilimizle ilgili güvenlik sıkıntısı olduğu şeklindeki algıyı kırma adına geçtiğimiz hafta sonunda önemli bir hamle gerçekleşirdi. Zekiye Çankaya Fakıoğlu’nun Başkanı olduğu HAGİAD,  Ekonomi Profesörü Akademisyen Prof. Dr. Kerem Alkin’in sunumuyla ”Türkiye’nin Bugünü ve Geleceği”  konulu bir seminer gerçekleştirdi. Seminere katılmak üzere bölge ve değişik illerden birçok işadamı Hatay’a geldi. Seminer öncesi söz alan TÜGİK Yüksek İstişare Üyesi (aynı zamanda GİAF Onursal Başkanı) Erhan Özmen işadamlarına yatırımlara devam çağırısında bulundu.

ÖZMEN şunları söyledi:

”Devletimiz ve milletimiz çok büyük, bundan dolayıdır ki devletimize kast etmiş iç ve dış mihraklar gerçekleştirdikleri terör eylemleriyle bizi yıldıramayacaklar. Ben şahsi olarak iş hayatımda yeni yatırımlar yapmaya devam ediyorum ve bunu yaparken hiçbir endişe duymuyorum. Bu iç ve dış mihraklara inat, biz işadamları, ülkemizin ekonomik olarak büyümesi için hiçbir endişe duymadan yatırımlarımıza devam etmeliyiz. Ben eminim sizlerde emin olun bu büyük millet her şeyin üstesinden gelmeye muktedirdir.”

Ekonomi Profesörü Prof. Dr. Kerem Alkin, sunumunda, 14 ve 15. Yüzyılda başlayan merkantilist düşüncenin hala geçerliliğini koruduğunu belirti ve şöyle devam etti:

” Merkantilist düşüncenin bir ayağı ham madde rekabeti ikinci ayağı ise olmazsa olmaz enerji rekabetidir. Bugün dünyada büyük bir enerji rekabeti yaşanmaktadır. Türkiye bu rekabet içerisinde etkin rol oynamalı ve gelişen dünya şartları içerisinde enerji rekabeti içerisinde kendi kazanımlarını sağlamalıdır. Dünya’da değişen dünya şartları nedeniyle ekonomide maliyet rekabeti yaşanmaktadır. Fiyat rekabeti olarak lanse edilen olay aslında maliyet rekabetidir. Bununda yolu teknolojik gelişmeleri takip ederek ve kullanarak maliyeti minimize etmektir. Ancak maalesef teknolojiyi üretim çarkı içerisinde kullanmada çok geriyiz. Örnek vermek gerekirse bugün Çin 100 mbit internet hızıyla bu yarışın içerisindeyken biz 4 mbit internet hızıyla rekabet etmeye çalışıyoruz. Bu şekilde bir rekabet maalesef sürdürülebilir değildir.”

Çin’in kaptanlığı kısa süreli Prof. Dr. Kerem Alkin, sunumunda, dünyanın ihracat devi Çin’in bugünkü konumunun böyle sürmeyeceğinin de altını çizdi ve 10 yıla kadar çok önemli değişiklikler yaşanacağının sinyallerini vererek şöyle devam etti:

”Bugün Çin’de bir ekonomik bir değişim içerisindedir. Çin dünyanın ihracat yükünü sırtlayan ülke konumundan tüketen ve ithal eden ülke konumuna doğru bir değişim ve dönüşüm içerisinde. Tüm dünyanın korkulu rüyası Çin kendi ekonomik gücünü koruyabilmek için 10 yıl süreyle bu dönüşümü sağlamak zorundadır. Dünyada ortaya çıkacak ihracat yani ürün noksanlığını kapatmak için bizde bir aktör olmalıyız.”

HAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zekiye ÇANKAYA FAKIOĞLU  da semineri kapanış konuşmasında, Türkiye’nin her yerinden katılan TÜGİK Yüksek İstişare üyelerine ve Prof. Dr. Kerem ALKİN’e katılımlarından dolayı teşekkür ederken, ”Şehrimize yaratılan algı sonucu kimse gelmezken şehrimize gelen değerli TÜGİK Yüksek istişare Üyelerine ve Hocamız Prof. Dr. Kerem Alkin’e ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Hep söylediğimiz gibi Hatay şehri huzurun, barışın, medeniyetlerin ittifakının merkezidir ve yanı başımızdaki savaşa inat böyle kalmaya devam edecektir. Biz şehrimizde bir güvenlik sorunu olduğu algısını kırmak için Türkiye’nin bir çok yerinden değerli işadamlarını ağırladık ve ağırlamaya devam edeceğiz ” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz