HAGİAD’ a Kadın Başkan Adayı

21 Mayıs 2014 Çarşamba, 23:22

Çankaya Konaklarının sahibesi Zekiye Çankaya Fakıoğlu, ev sahipliği yaptığı Çankaya Konaklarında, HAGİAD üyelerine ve basın mensuplarına verdiği kahvaltılı toplantıda adaylığını açıkladı.

Toplantı da Soma şehitlerini anarak konuşmasına başlayan Çankaya şunları söyledi; “Konuşmaya başlamadan önce geçtiğimiz hafta Soma’da yaşanan felaketten dolayı tüm halkımıza başsağlığı diliyorum. Ülkemizin bu acılı günlerinde geleceğe daha umutla bakabilmek adına bir adım atmak istedik. Bu amaçla kolları sıvadık.29 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleşecek olan HAGİAD Olağan Genel Kurulu bir ilke sahne olmaya hazırlanıyor. Kurulduğu 1992 yılından itibaren ilk kez bir kadın üstelik derneğin adı ile örtüşecek şekilde genç bir kadın başkanlık için adaylığını açıklamış durumda.

6 yıldır HAGİAD üyesi, 4 yıldır da HAGİAD’ın tek bayan yönetim kurulu üyesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak çeşitli görevlerde yer alan Zekiye Çankaya Fakıoğlu 1982 doğumlu genç bir işkadını ve turizm sektöründe faaliyet gösteren aile şirketlerinin de başında bulunuyor.”

HAGİAD’ı KADIN ELİ İLE YORUMLAMAK…

Genç bir iş kadını vizyonu ile başkanlığa talip olduğunu da vurgulayan Zekiye Hanım açıklamasını şu şekilde sürdürdü; “HAGİAD gerek yerel gerek ulusal mecrada etkin ve önemli bir sivil toplum kuruluşudur. Bugüne kadar gerçekleştirdiği projeler ve yürüttüğü çalışmalar ile tüm sivil toplum örgütlerine örnek olurken, üyeleri arasında bir koordinasyon ve birliktelik yakalayıp bunu sürekli kılabilen ender sivil toplum örgütlerinden biridir.Ben de dört yıldır bu derneğin yönetim kurulu üyesiyim. Bu görevim sırasında edindiğim tecrübeleri bir adım öteye taşımak, kadın eli ve bakış açısıyla yeniden yorumlamak, beraber hareket ettiğim tecrübeli ve genç arkadaşlarım ile yeni bir sinerji yaratmak için HAGİAD Başkanlığına aday oldum.

Bugün yönetime talip olan bizler HAGİAD’ın yeni kuşağıyız. Yeni, genç ve dinamik bir profili temsil ediyoruz. Üstelik bir ilke imza atarak, adı bile İŞADAMLARI olan bir derneğe bir İŞKADINI’nı aday yapacak kadar olgunlaşmış olduğumuzu belirtmek isterim.”

Çankaya önceki dönem başkanlarına da teşekkürlerini ileterek bayrağı birkaç adım daha ileriye taşıyacağını belitti.

HATAY EKONOMİSİNİ ÖN PLANA ÇIKARMAK

Hatay’ın ekonomisini ön plana çıkarmayı da hedeflediklerine dikkat çeken Çankaya konuşmasının devamında; “ Bu güne kadar bu görevi yerine getiren tüm başkanlara hizmetleri adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu göreve layık görülmem halinde birlikte çalışacağım takım arkadaşlarım ile HAGİAD’ı teslim aldığımız noktadan bir değil birkaç adım öteye götürürken yapacağımız çalışmalarda da bu şehri, bu şehrin hoşgörüsünü ve yapısını ve elbette ekonomisini ön plana çıkarmak asıl hedeflerimizden olacaktır. Bu amaçla ön gördüğümüz birçok projemiz bulunmaktadır. Bu projelerimizden bazıları şöyle; Öncelikle üst çatımız TÜGİK’in başlatmış olduğu pembe yakalılar projesinden destek alarak kadın girişimcilerimizin önünü açmak ve kendilerini desteklemek için kadınlarımıza özel projeler yapacağız.

HAGİAD üyelerinden başlamak üzere tüm Hatay ticaretini digital bir platformda buluşturmak istiyoruz. Üyelerimizi sektörlere ayırarak öncelikle aktif iş geliştirme komisyonları oluşturmak ve bu oluşumların projeler üretmesini sağlamak ta diğer bir projemiz. Devlet destekli yurt dışı seyahatleri de bu projelerimizden biridir.Üyelerimizin de karar alma mekanizmasına katılım sağlaması için düzenli olarak genişletilmiş yönetim kurulu toplantıları yapacağız. Her toplantıya o haftaki gündemle bağlantılı olarak üyelerimizden bir kaçını davet edecek ve görüşlerini alacağız.

HAGİAD üyelerinin kendi arasında bir mesajlaşma grubu oluşturup herkesin düzenli olarak birbiri ile iletişim kurması ve işbirliği için platform oluşturmasını sağlayacağız.

İşletmeler için zorunlu olan mal ve hizmetler için toplu alım anlaşmaları yapıp, üyelerimizin alırken kazanması için elimizden geleni yapacağız. Üyelerimize kimlik kartı çıkartıp aynı zamanda TÜGİK anlaşmalı kurumlardan kolaylıkla yararlanmalarını sağlayacağız.Düzenleyeceğimiz panel, söyleşi, yemekli toplantılar gibi olmazsa olmaz etkinlikler de elbette olacak.Tüm bunların ışığında başta HAGİAD üyeleri olmak üzere siz değerli basın mensuplarının ve sizler aracılığı ile tüm kamuoyunun açık desteklerini rica ediyorum. “

Özbuğday; “HAGİAD önemli bir STK”

Zekiye Hanım’ın konuşmasının ardından kendisine desteklerini iletmek amacıyla söz alan HAGİAD önceki dönem başkanı Aykut Özbuğday; “HAGİAD genelde ülkemiz için, özelde ise Hatay ilimiz için önemli bir sivil toplum kuruluşu. İlimizin pek çok alanda gelişimine katkı sağlamış ve sağlamaya da dinamik olarak devam eden bir STK. Bu anlamda gençlerimizin ilimize derneğimiz aracılığı ile katkı sağlıyor olmaları çok önemli. Benim bugün burada bulunmamın tek amacı genç bir arkadaşın ilimize hizmet etmeye aday olması. Hagiad’da yönetim her dönem bayrak teslimi ile devam eder. Başkanlıklarımız mevcut tüzükte iki dönemdir. Tabii ki yönetim kurulunun talebi doğrultusunda bu tek döneme de düşürülebilir. Bence bayrağımız her dönem el değiştirmeli ve yenilikçi genç fikirlerin önleri açılmalıdır. Hagiad içerisindeki herkes benim için aynıdır. Hiçbir arkadaşımızı bir diğerinden ayırt etmem. Bu düşünceyle arkadaşlarımın hepsini emeklerinden ve gayretlerinden dolayı kutluyorum. Derneğimizin seçimlerindeki tek arzumuz birlik ve beraberlik ile neticelenmesidir. Genç arkadaşlarımızın fikirlerinin ilgi ile hizmete dönüşmesini temenni ediyorum. Genç bir bayan aday olarak Zekiye Çankaya Fakıoğlu’na başarılar diliyorum.” diye konuştu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz