Son Dakika
27 Nisan 2018 Cuma

Habib-i Neccar’da ağaçlar neden kesiliyor…

21 Kasım 2014 Cuma, 11:45

Antakya’nın Habibi Neccar dağındaki orman katliamına ilişkin yöneticiler sessizliklerini koruyor, çevreciler ise site inşaatı yapılacağı iddia ediyor.

Habibi Neccar dağındaki orman katliamına ilişkin çevrecilerin açıklamaları şöyle: “Habibi Neccar dağı bizim için oksijen deposu. Bizler 30-40 yıldan beri bu dağa çıkar yürüyüş yaparız. Daha birkaç yıl öncesine kadar sadece patika yolların bulunduğu dağda şu an korkunç yolların açıldığı, korkunç alanlarda ağaçların yok edildiğini gözlemliyoruz”

Katliamla birlikte açılan yolların yanı sıra, Antakya’ya hakim bir tepede yok edilen ağaçların yerine yeni bir site inşaatı mı yapılacak? Bu söylentiler gerçek mi, yetkililerden açıklama bekliyoruz. Bizler haftanın 2 hatta üç gününde yürüyüş yapıyoruz. Ufaktan kesilen ağaçların yerinde kocaman boşluk bir alan oluştu. Antakya’ya tam hakim bir tepede site yapılacağını duymaya başladık. Nitekim araçların rahatlıkla geçebileceği şeklinde yapılan orman katliamıyla açılan yol, sanki bu tepeye doğru gidiyor. Nitekim otomobillerde açılan yoldan geçmeye başladılar. Altınözü yolu tarafından mevcut bir yol varken, ormanın tam ortasında yeni bir yol açmanın manası ve mantığı nedir, yetkililer buna açıklık getirsin. Orman adeta yok edilirken, yetkililer daha ne zaman kadar seyirci kalacaklar? Acaba site inşaatı bittikten sonra mı devreye geçecekler?”

Her geçen gün ormanların yok edildiğini ve buna kimsenin dur dememesine anlam veremediklerine dikkat çeken çevreciler, “Bu kadar ağaç katledildi, kilometrelerle ifade edilen yollar açıldı, yetkililer bunlardan haberdar olmadı mı? Bize göre, site söylemlerinin altında muhakkak torpilli bir ve birileri yattığı kuşkusunu taşıyoruz. Çünkü bu kadar orman katliamına kimsenin ses çıkarmaması anlaşılabilir tarafı yoktur. İnşallah söylentiler dedikodudan ibarettir. Yine de yetkililerin neden ses çıkarmadıklarını anlayabilmiş değiliz” serzenişinde bulundular.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz