Habib-i Neccar Dağı’nda Türk Bayrağı…

30 Ekim 2014 Perşembe, 11:25

Cumhuriyetimizin 90. Yıl kutlamaları çerçevesinde geçtiğimiz yıl Antakya Belediyesi tarafından, Hatay Gönüllüleri Konseyi ve Hat-boru katkıları ile İzmir Caddesi Habib-i Neccar Sosyal Tesisleri yanında yer alan Türk bayrağının göndere çekilişinin birinci yılı düzenlenen törenle kutlandı.

Törene Hatay CHP Milletvekili Hasan Akgöl, Garnizon Komutanı Kurmay Albay M. Ali Tuna, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı M. Ramiz Bakır, Dernek başkanları, işadamları, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşma yapan Hatay Gönüllüleri Konseyi Başkanı Tahir Dönmezer, ”Cumhuriyetin 91. yılını kutladığımız bugün Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını Cumhuriyetimizi bize emanet ederken Cumhuriyetimize sahip çıkmak ve onu korumak görevi de vazgeçilmezlerdendir” dedi.

Başkan Dönmezer, “Cumhuriyet düşünce, bilim yönünden güçlü yüksek karakterli korucular ister uyarısı ile her türlü uyuşukluklara aymazlıklara, oyunlara karşı uyanık olmak bizlerin vazgeçilmezi görevi olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Mustafa Kemal Atatürk’ten aldıkları şiarı bayraklaştırmanın onuru yaşadıklarını belirten Başkan Bakır, “İşte bu nedenledir ki; Gökte dalgalanan ay yıldızlı şanlı bayrağımıza, şüheda fışkıran toprağımıza ve Cumhuriyetimize kastetmeye çalışanların kirli elleri, Çağdaş Atatürk Türkiye’sinin aydınlık yüzlü gençleriyle, demokrasi tutkunu milletiyle, vatan müdafaasında daima nöbette ve tetikte olan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri ve Kahraman gazileriyle kırmaktan asla gecikmeyiz. Bu yönüyle tüm dünya milletlerine önderlik yapmış kahraman Türk Ulusunun en bariz şahidi aslına uygun yazılmış tarihlerdir” açıklamasında bulundu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ta yaptığı konuşmada, Hatay 15 ayrı yüksek yerine Türk bayrağının Göndere çekileceğini söyledi.

Cumhuriyetin 91. yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başkan Savaş, “Bugün ayrıca Habib-i Neccar Dağına geçen yıl göndere çektiğimiz Türk bayrağının birinci yılını kutluyoruz. Türk bayrağını asıl buraya değil de Antakya kalesinde göndere çekecektik. Sit bölgesi olduğu için Anıtlar kurulu bize izin vermedi. İzin almaya çalışıyoruz. Antakya kalesine dev Türk bayrağı dikeceğiz. Bunun dışında ayrıca Hatay’ın 15 ayrı yüksek yerine de Türk bayrağı dikeceğiz” diye konuştu.

Konuşmalarının ardından Türk bayrağı İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekildi.
Törende ayrıca protokol üyeleri onuncu yıl marşı eşliğinde barış güvencilerini gökyüzüne bıraktılar.
Tören sonrasında Başkan Dönmezer tarafından protokol üyelerine birer Atatürk kravatı hediye edildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz