Hatay, Antakya, Defne, Samandağ, Arsuz Radyosu Dinle

Güzelmansur; Bu Bir Tavsiye Değil İcrattir…

GENÇLERİN YURT DIŞI SEYAHATLERİ EN AZ 3.100 TL DAHA UCUZ OLACAK GENÇLER PASAPORT HARCI, DEFTER BEDELİ, YURTDIŞI ÇIKIŞ HARCI ÖDEMEYECEK

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur 25 yaş altı gençlerin pasaport defter bedeli, pasaport harcı, yurtdışı çıkış harcı ödememesi ve bir defaya mahsus vize ücretlerinin devlet tarafından karşılanması için kanun teklifi verdi.

Güzelmansur’un teklifine göre, öğrenim görüp görmediğine bakılmaksızın, 25 yaşını doldurmamış hiçbir gençten pasaport defter bedeli, pasaport harcı, yurtdışı çıkış harcı alınmayacak. Bir defaya mahsus olmak üzere de, vize ücretleri Türkiye Ulusal Gençlik Konseyi için ayrılan bütçeden ödenecek.

YURT DIŞINA SEYAHAT EDEN GENÇLERİN SAYISI %90 AZALDI

Gençlere dünyayı gezin diye tavsiye vermekle olmaz, icraat gerekli diyen CHP’li Güzelmansur Kanun Teklifi ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Yurt dışı seyahatleri yanlış ekonomi politikalarıyla gençler için ulaşılması güç bir hayal olmaya başladı. 5-6 yıl öncesine göre yurt dışına seyahat eden gençlerin sayısında %90 oranında düşüş var. Gençlere dünyayı gezin diye tavsiye vermekle olmaz, yurt dışı seyahatlerini gençler için kolaylaştırıcı tedbirleri almamız gerekir.  Yurt dışına seyahat etmek isteyen bir gencimiz, eğer eğitim hayatı da bittiyse, ilk aşamada  450 TL pasaport harcı, 225 TL pasaport defter bedeli, 150 TL yurt dışı çıkış harcı ödemek zorunda. TL’deki değer kaybı nedeniyle 2 bin liranın üstüne çıkan vize ücretleri de var. Tüm bu masrafları sıfırlamak elimizde. Bu nedenle hazırladığım kanun teklifiyle 25 yaşını doldurmamış gençlerden pasaport harcı, pasaport defter bedeli, yurt dışı çıkış harcı alınmayacak. Bir defaya mahsus olmak üzere de vize ücretleri Devlet tarafından karşılanacak”