Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Gurur Duyuyoruz…

19 Aralık 2011 Pazartesi, 14:55
Gurur Duyuyoruz…

Kuseyri; “ülkemizin dünya konjektöründeki jeopolitik konumu göz önüne alındığında Türk Savunma Sanayi’nin gelişimi ülke menfaati için hayati değere sahiptir. Bu kapsamda da Türk savunma sanayinin gösterdiği gelişmeden gurur duyuyoruz. Savunma sanayimiz 2010 yılında Türk silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını %52 oranında karşılama başarısı göstermiştir”
 
“Savunma Sanayi Arama Konferansı” Milli Savunma Bakanı ısmet Yılmaz’, bürokratlar ve sektör temsilcilerinin de katılımıyla Ankara Kızılcahamam’da yapıldı.
 
Konferans’ta açılış konuşmasını yapan TOBB Yönetim Kurulu üyesi ve Antakya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı, Mehmet Ali Kuseyri; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak Türk sanayisi ve ticaretinin çalışmalarının kolaylaştırılması için gerekli gayretleri, üyelerimizin ve kamu kurumlarının temsilcilerinin katkıları ve katılımları ile göstermekteyiz. bu kapsamda, savunma sanayimizin ilgili problem ve çözüm önerilerinin tartışılacağı ve geleceğe dair yeni vizyon ve yaklaşımların ortaya konulacağı “2023 yılına doğru savunma sanayi yapısı ve uygulanması gereken politikalar” temalı savunma sanayi arama konferansına ev sahipliği yapmaktan da büyük bir mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.”dedi.Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin, Türk özel sektörünün en üst yasal temsilcisi olarak ülke de ve dünya da ortaya çıkan ekonomik, sosyal gelişme ve değişmeleri yakından izlemekte ve zaman zaman bu değişmelerin üreticisi konumunda olduğunu ifade eden Kuseyri; Sektörel düzeyde yapılan çalışmaların, kuruluş kanununa ve ilgili yönetmeliğe istinaden kurulan sektör meclislerinin fevkalade önemli katkılar yaptığını, Türkiye Savunma Sanayi Meclisi’nin de kuruluşundan bu yana yaptığı önemli çalışmalar ile sektör sorunlarının çözümlenmesinde ciddi katkılarda bulunduğuna vurgu yaptı.Sorunlara Ortak çözüm ArayacağızKuseyri; Sanayimiz geliştikçe, çeşitlenip zenginleştikçe, sorunların olacağını ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti; “üç gün boyunca devam edecek arama konferansımız ve benzeri etkinliklerimiz ile sorunlara ortak çözüm yolları aranacak ve inanıyorum ki bu platformda savunma sanayimizin sorunları sadece çözüme kavuşturulmakla kalmayacak aynı zamanda savunma sanayinin gelişimine yönelik önemli stratejik görüş ve öneriler ortaya çıkacaktır.”
 
Savunma Sanayi çok Stratejik öneme Haiz Sektördür
 
 
Savunma sanayi çok stratejik öneme haiz bir sektör olduğunu ifade eden Kuseyri; “ülkemizin de dünya konjektöründeki jeopolitik konumu göz önüne alındığında Türk savunma sanayinin gelişimi ülke menfaati için hayati değere sahiptir. Bu kapsamda da Türk savunma sanayinin gösterdiği gelişmeden gurur duyuyoruz. Savunma sanayimiz 2010 yılında Türk silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını %52 oranında karşılama başarısı göstermiştir.2002’de bu oran %25 mertebesindeydi.”dedi.Savunma sanayisinin Ar-Ge ve ınovasyon çalışmalarına en fazla sermaye ve emek ayıran sektörlerin başında geldiğini vurgulayan Kuseyri; savunma sanayisini farklılaştıran en önemli özelliğin, özgün teknolojinin temelli bir alanda faaliyet göstermesi olduğunu söyledi.
 
 
Kuseyri konuşmasının sonunda ise; “savunma sanayi firmalarımızın, kendi öz kaynakları ve kamunun sağladığı kaynaklarla, toplam Ar-Ge harcaması 700 milyon dolar oranlarına ulaşmıştır. Yaklaşık 40.000 kişinin istihdam edildiği savunma sanayimizin ihracatta, üretim teknolojisinde ve Ar–Ge de önemli başarılar sağladığını gözlemlemekteyiz. Yaklaşık 800 milyon ABD dolarına ulaşan sektör ihracatı artış eğilimini sürdürmektedir.
 
 
ıftiharla ve memnuniyetle ifade ettiğimiz bu başarı, savunma sanayi alanında faaliyet yapan firmalarımızın ve bu firmalarımıza gerekli destekleri yapan kamu kuruluşlarının değerli temsilcilerine, başka bir ifadeyle sizlere ve hepimize aittir.” ıfadelerine yer verdi. Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz