Güney Rüzgarı Dergisi’nin yeni sayısı çıktı…

01 Temmuz 2014 Salı, 21:16

Hatay Güney Rüzgarı Dergisi’nin kapak konusu
HATAY’DA ENDİŞE

Her sayısı zengin bir içerikle çıkan Hatay Güney Rüzgarı’nın, Haziran 2014 sayısı çıktı. Bu sayısını Ortadoğu’daki son gelişmelerle birlikte Hatay’daki yansımalarına ayıran Güney Rüzgarı, Sünni bir din adamının IŞİD ile ilgili çarpıcı değerlendirmesine de yer vermiş. Derginin bir diğer önemli bir çalışması ise; İstanbul Baro Başkanı Doç. Dr. Ümit Kocasakal ile Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan’ın ülkemizle ilgili genel değerlendirmeleri. Ülkemizdeki ve kentimizdeki olayların değerlendirmesini yapan Gazeteci Mehmet Ali Solak ise, bu sayıda “Yalnızlığımızın kurgusu” yazısıyla, bilerek ya da bilmeyerek yaşadığımız eksikliklere ve geçmişteki anlatıcılara değinmiş. 


Derginin Haziran sayısında, geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılan Antakya Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı ve Hatay’ın duayen Gazetecisi Günay Çelenk’le ilgili “Günay Çelenk/ Antakyalı adam gibi bir adam” başlıklı yazıyı okul arkadaşı, Hatay’ın övünç kalemlerinden Sabahattin Yalkın kaleme almış.


Rahmetle andığımız Süleyman Okay’ın yıllar önce yazdığı “Kara elmas pusuda” şiiri, Adil Okay’ın “Soma-Devlet-Patron Suç Ortaklığı” ve Emekli Genel Müdür Muammer Öcal’ın, “Soma Faciasının ardından” yazıları, Soma olaylarını değerlendirmesi açısından dikkate değer.


Selman Büyükaşık’ın “Umarsız olan yalnız biz miyiz?” denemesini okuyucu ile paylaşan Güney Rüzgarı, Sabahattin Yalkın’ın “Ülke-Ulus-Şiir” makalesini, Hüseyin Evcil’in “Bir dedenin duası ve düşündürdükleri”, Bülent Nakib’in “Antakya Lise’nin elli yıl önceki öğretim kadrosundan bir grup”, Süheyl Budak’ın “Kekik”, Yahya Aksoy’un “Şair ve şiir”, Dr. Muhsin Boz’un “Denetleme” öyküsü, Yusuf Baran Beyi’nin “Demokratik İslam’a doğru ve Kürtler’in Rönesansı” makalesi yer alıyor. Bu arada Pınar Habip, Mehmet Güneş ve Funda Deniz’in objektifinden kareler, Hatay’da gelişen haberlerden özetler ve Nurhan Sağlar’ın pasta tarifleri de yer alıyor.
Dergide yer alan yazıların detaylarını okumak için GÜNEY RÜZGARI Dergisini Simge Süpermarket ve seçkin kitapçılarda bulabilirsiniz.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz